Situace ve Frankfurtu se po demonstraci uklidňuje. Policie zadržela na 500 lidí

Situace ve Frankfurtu nad Mohanem se po dopoledních násilnostech zklidnila. V centru města teď v poklidu demonstruje zhruba 10 tisíc lidí. Protest proti úsporné politice eurozóny svolalo k novému sídlu Evropské centrální banky hnutí Blockupy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z demonstrujících ve Frankfurtu má na hlavě chobotnici představující EU | Zdroj: Reuters

„Policii i úřady ranní a dopolední násilnosti zaskočily, proto teď určitě policie nebude rozvolňovat bezpečnostní opatření," popisuje zpravodaj Pavel Polák a pokračuje:

„V současnosti je ve městě relativní klid. Právě probíhá velká demonstrace na náměstí před radnicí. Podle odhadů je tam až 10 tisíc účastníků a vše se odehrává v poklidu.“

Demonstranti přijeli nejen ze samotného Německa, ale i z dalších evropských zemí. Už v ranních hodinách se nad Frankfurtem vznášel tmavý dým, který stoupal z několika zapálených barikád.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situace ve Frankfurtu nad Mohanem se po dopoledních násilnostech zklidnila. Protesty sleduje zpravodaj Pavel Polák

Někteří radikální odpůrci kapitalismu zapalovali auta, demolovali výlohy a na policejní kordony házeli kamení.

Policie zadržela na 500 demonstrantů, 16 jich už skončilo ve vazbě kvůli narušování veřejného pořádku. Na straně demonstrantů i strážců zákona je zraněno několik desítek lidí.

Policie ve Frankfurtu zadržela více než 350 radikálních demonstrantů

Číst článek

„Úřady hlásí 90 zraněných policistů, 14 je vážně zraněno. Jedná se o zásahy dlažební kostkou, další příčinou je kontakt s chemikáliemi, které na policisty házeli radikálové. To jsou asi ta nejčastější zranění,“ upřesňuje zpravodaj Českého rozhlasu a dodává:

„Hnutí Blockupy hlásí také zranění, 21 lidí má údajně rány způsobené od policejních pendreků a 107 lidí si stěžuje na následky použitého slzného plynu.“

Protestující odpočívají na náměstí v centru Frankfurtu nad Mohanem | Foto: Reuters

Německá vláda už násilí odsoudila. Z prohlášení některých ministrů je cítit silné rozhořčení. Ministr vnitra Thomas de Maizière před chvílí prohlásil, že „všichni, kdo se dovolávají práva na svobodu a kdo toto právo zneužívají, musí počítat s plnou tvrdostí právního státu“.

Hnutí Blockupy svolalo protest kvůli způsobu, jakým země eurozóny řeší ekonomickou krizi na jihu Evropské unie, zejména v Řecku.

Úsporný diktát podle nich Řecko jenom dusí a nedává mu možnost, jak se z krize vzchopit. Argumentují tím, že záchranné balíky pro Řecko pomáhají hlavně evropských bankám, které dříve nakupovaly řecké dluhopisy a dnes jim hrozí, že o tyto investované peníze přijdou.

Pavel Polák, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme