Situace ve slovenských nemocnicích zůstává nejasná

Lékařské odbory dál vysílají dvojsmyslné signály. Zpočátku tvrdily, že se s vládnou chtějí dohodnout. Její nabídka měla lékařům zajistit nárůst základních platů o asi 30 procent. Nakonec však jednání před páteční půlnocí odbory ukončily s tím, že si musejí prostudovat všechny změny, které vláda navrhuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice v Trnavě. Nedostatek lékařů hlásí interna a neurologie | Foto: TASR

Změny, které v původním návrhu udělal předseda parlamentu Pavol Hrušovský, si musejí odbory podle jejich šéfa Martina Kolára nejprve pořádně prostudovat. Zejména se chtějí zaměřit na záruky pro lékaře, kteří v rámci protestu již podali výpovědi.

Protest slovenských doktorů ochromil v zemi provoz řady nemocnic, které už několik dnů poskytují pouze akutní péči.

Slovákům chce pomoc například Česko, které je připraveno vyslat na pomoc slovenským nemocnicím 30 vojenských lékařů, aby zmírnili dopady protestní akce. Podle ministra obrany Alexandra Vondry Česko do slovenského sporu nechce zasahovat, pouze vyslyšelo žádost slovenské premiérky o pomoc.

O konkrétních podmínkách budou dnes dopoledne jednat v Bratislavě s premiérkou Ivetou Radičovou a ministrem zdravotnictví Ivanem Uhliarikem český ministr zdravotnictví Leoš Heger a náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek.

Lubica Bergmanová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme