Situaci na dvou hraničních přechodech mezi Kosovem a Srbskem hlídají jednotky KFOR

Napětí v Kosovu nepolevuje. Krizi, jejíž roznětkou se stalo porušení embarga na dovoz srbského zboží do Kosova a následný pokus Prištiny obsadit svými policejními jednotkami Jarinje a Brnjak, hraniční přechody na pomezí Kosova a Srbska, se snaží čelit jednotky mírových sil KFOR. Jejich velení včera požádalo NATO o posily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják Armády ČR v rámci jednotek KFOR v Kosovu.

Voják Armády ČR v rámci jednotek KFOR v Kosovu. | Foto: Tomáš Adamec

Mají za úkol udržet stabilitu, jak Rádiu Česko vysvětlil mimořádný velvyslanec ČR při NATO Martin Povejšil:

Přehrát

00:00 / 00:00

Napětí v Kosovu nepolevuje. Ptáme se mimořádného velvyslance ČR při NATO Martina Povejšila a balkanologa Matyáše Zrna.

„A tím pádem vytvořit prostor k takzvané deeskalaci těch incidentů, ke kterým tam došlo v uplynulých dnech. Jde o to, aby jejich přítomnost byla viditelná, aby byla poměrně robustní, aby tím pádem odradili od eskalace kolem těch dvou přechodů a zároveň, aby tím vytvořili politický prostor pro jednání mezi kosovskou vládou a srbskou vládou, o níž všichni jsme přesvědčeni, že je to jediná cesta vpřed.“

Připomněl, že v regionu byl počátkem týdne zprostředkovatel z Evropské unie Robert Cooper. „Takže se zdá, že ten politický proces by se mohl v dohledné době obnovit,“ dodal Povejšil.

Srbové blokují oba hraniční přechody

„Místní Srbové stále blokují hraniční přechody a okolo jsou jednotky KFOR, které tam působí, jak už řekl pan velvyslanec Povejšil, jako takový zklidňující prvek, aby nedošlo ke středu s kosovskými policejními jednotkami,“ popsal současnou situaci balkanolog Matyáš Zrno.

Srbsko neuznává kosovskou nezávislost a čtyři roky odmítá na své území vpouštět zboží z Kosova.

„Priština, tedy kosovská vláda, se před více než týdnem rozhodla, že udělá reciproční opatření, to znamená, zavede podobný bojkot zboží, které pro změnu proudí ze Srbska do Kosova. To ovšem bylo prakticky skoro znemožněno tím, že tu menší, severní část Kosova, kde jsou osídlení Srbové, kosovská vláda prakticky nekontroluje, a to znamená, že přes ty otevřené radniční přechody proudilo do srbské části Kosova srbské zboří, a to potom se dále do vnitrozemí už bez problémů dostávalo, aniž by bylo procleno,“ uvedl k začátku nového sporu odborník.

Podle něj vina za eskalaci situace dopadla více na kosovskou vládu než na Bělehrad. Spor by mohl vyřešit tlak Evropské unie.

Marián Vojtek, Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme