Situací v Maďarsku se bude zabývat i Evropská komise

Maďarsko se opět dostává do středu pozornosti. Dále se množí kritika ze zahraničí, která varuje před ohrožením demokracie v zemi. A maďarská vláda začíná pomalu tomuto tlaku podléhat. Naznačují to smířlivější vyjádření premiéra Viktora Orbána a také ministra zahraničí Jánoše Martonyiho. Tlačí je k tomu také ekonomické problémy, kterými Maďarsko prochází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova maďarského parlamentu v Budapešti | Zdroj: Reuters

Podle nejnovějších informací se bude situací v Maďarsku zabývat i Evropská komise. Jak v této souvislosti uvedl budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek, Budapešť očekává zatím jen politická prohlášení, ale sankce ne.

„Například se zastavením roku peněz z Bruselu pravděpodobně není třeba počítat. Není vyloučeno, že předseda EK José Manuel Barroso sdělí něco zásadního a shrne názory eurokomisařů na dění v Maďarsku. Jde zejména o eurokomisaře za finance, justici a média, což jsou nejvíce kritizovaná témata ve vztazích mezi EU a Maďarskem.,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek.

Ostrou kritiku maďarských politiků, podle kterých nikdo zvenčí nemůže rozhodovat o dění v Maďarsku, se snažil včera otupit ministr zahraničních věcí János Martonyi, který poslal svým evrospkým kolegům vysvětlující dopis. A také ve vyjádření pro media byl prý smířlivý.

„Dosavadní vyjádření maďarských politiků lze kvalifikovat až jako militantně obranné a do toho se vmíchal i jejich dost nepřátelský postoj vůči EU a MMF, na jejichž pomoc je přitom země odkázána. Ministr Martonyi ale zmírňuje tyto postoje a zdůrazňuje, že Maďarsko je připraveno vyslechnout kritiku a v případě potřeby i změnit zákony,“ uvedl Papucsek s tím, že jemný posun je znatelný také u postojů premiéra Orbána.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme