Situaci v New Orleansu se nedaří dostat pod kontrolu

V zaplaveném New Orleansu čtvrtý den po řádění hurikánu stále panuje chaos. Při evakuaci obětí byl postřelen příslušník Národní gardy a neznámá osoba střílela na vojenský vrtulník. Starosta města Ray Nagin kvůli množícím se případům rabování a násilností vyhlásil výjimečný stav. Situace dosud není pod kontrolou a evakuace 25 tisíc lidí ze sportovní haly Superdome musela být na určitou dobu dokonce přerušena. Autobusy převážejí uprchlíky do texaského Houstonu a dalších měst v Texasu a v centrální Louisianě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté a vojáci hlídkují v New Orleansu | Zdroj: ČTK

Jak z jihu USA hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, ve středu se do New Orleansu vydaly kolony školních a vězeňských autobusů s cílem evakuovat lidi ze Superdomu do více než 500 kilometrů vzdáleného Houstonu, do lépe vybavené haly Astrodome pro 25 tisíc lidí. V Superdomu už byly ucpané toalety a odpadků tolik, že zdravotníci chodili v maskách, úplný chaos. Skupina lékařů dorazila na místo s ozbrojeným doprovodem.

Je nezbytné dostat ještě asi 40 tisíc lidí pryč z města, ale evakuace z poničeného Superdomu musela být na určitou dobu pozastavena, protože někdo nad ránem střílel na vojenskou helikoptéru. Po přerušení evakuace hlásila televize FoxNews střety a zapalování odpadků před Superdomem, odkud se lidé chtějí za každou cenu dostat. Na místo se dostávají další zásahové jednotky. Násilí páchají malé skupiny převážně Afroameričanů z chudinských čtvrtí New Orleansu, které ovládaly zločinecké gangy.

Situace v uprchlických střediscích ve vnitrozemí Lousiany je zatím klidná. Do tohoto státu ale bude přesunuto 18 tisíc členů Národní gardy, protože obyvatelé se začínají uprchlíků z New Orleansu obávat - někteří z nich mají zbraně, které ukradli v obchodech. Před obchody a pumpami se objevují ozbrojenci v uniformách a také místní lidé se ozbrojují, aby ochránili své domovy, než vláda nastolí pořádek.

Zejména malá evakuační centra při kostelech a v tělocvičnách jsou však bezpečná, vaří se tam teplá domácí jídla, lidé přinášejí potřebným oděvy a podle lékařů tam nejsou zdravotní problémy. Přijíždí ale tolik lidí, že se i tam může situace rychle zhoršit a vymknout kontrole.

Nejrizikovější skupinou jsou podle lékařů staří a nemocní lidé s cukrovkou a srdečními problémy, kterým mohou dojít léky. I když nemají peníze, nemocnice je ale musí ošetřit na pohotovosti.

Také v sousedním Texasu otevřeli řadu nových evakuačních center, kde už jsou lehátka, deky i polštáře, lidé spí, na dětech je znát stres. Viděl jsem černošskou dívku, jak se celá klepala, zraněnou starou paní, která si nechtěla ani v autobuse sundat plovací vestu. Takové neštěstí ve tvářích matek jsem ještě neviděl, uzavírá zpravodaj Českého rozhlasu.

Řádění hurikánu Katrina v amerických státech na pobřeží Mexického zálivu způsobilo mnohamiliardové materiální škody. Podle místních úřadů přišly o život stovky a možná i tisíce lidí.

Některé regiony zasažené hurikánem jsou stále odříznuté od světa. V zaplavených oblastech jsou lidé evakuováni ze střech domů vrtulníky. Symbolem boje s živlem se stalo město New Orleans. Protržené hráze jezera Pontchartrain způsobily zaplavení 80 procent města. Vojenští ženisté chtějí průrvy v hrázích ucpat několikatunovými pytli s pískem, které mají na místo dopravit těžké vrtulníky.

Vodu z ulic New Orleansu bude třeba odčerpat. Město leží pod úrovní moře a voda odtud sama nemá kam odtéct. Kvůli rostoucí intenzitě rabování vyhlásil starosta New Orleansu ve městě výjimečný stav a přikázal části jednotek Národní gardy, aby se místo záchranných prací věnovaly boji s kriminalitou.

Do postižených oblastí míří posily v podobě 10 tisíc příslušníků Národní gardy. Putuje tam ale i materiální pomoc z celé Ameriky. Například lidé v Los Angeles oplácejí pomoc, kterou přijali po zemětřesení v roce 1994.

"Jídlo, stany, pitná voda - to jsou v tuto chvíli základní potřeby, které těmto lidem posíláme. Jsou to naši sousedé, kteří nám pomohli ve čtyřiadevadesátém po zemětřesení a požárech. Jestli jim my teď můžeme podat pomocnou ruku, tak to uděláme," řekl rozhlasové stanici Voice of America mluvčí Červeného kříže v Los Angeles Nick Samaniego.

Hurikán vyřadil z provozu většinu rafinerií na americkém pobřeží Mexického zálivu. Už před příchodem Katriny vzrostla cena benzinu. Vláda musela dát otevřít palivové rezervy. Analytici se domnívají, že tato přírodní katastrofa zpomalí americkou ekonomiku. Prezident George Bush prohlásil, že obnova zničených oblastí bude trvat léta.

"Lidé na pobřeží Mexického zálivu budou potřebovat naši pomoc dlouho. Stojí před námi dosud nevídané úkoly. Nepochybuji ale, že se s nimi úspěšně vyrovnáme. Chápu, že teď se těm, co byli postiženi, zdá být situace zoufalá. Věřím ale, že časem se vše dá zase do pořádku. Obce budou vzkvétat a město New Orleans se zase postaví na nohy," uvedl prezident.

Humanitární organizace ADRA vyhlásila kvůli katastrofě v New Orleansu a okolí veřejnou sbírku. Číslo účtu, na který lze zaslat finanční prostředky, je 211 211 211/0300 variabilní symbol 222.

Pavel Novák, Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme