Situaci v OSN nevyřeší ani demise Kofiho Annana, míní americký tisk
Jak provést změnu v OSN, ptají se novináři ve Spojených státech. Nezávislé vyšetřování neobjevilo masovou korupci v programu Ropa za potraviny. Naopak se přišlo na to, že zkorumpovaní úředníci byli dva. Izraelské noviny věnují pozornost zabití jednoho z nejmocnějších Palestinců, Músy Arafata. Britské deníky komentují prohru anglického týmu v Severním Irsku.
Nezávislý vyšetřovatel Paul Volcker včera dokončil zprávu o hospodaření v programu OSN Ropa za potraviny. Obviňuje v ní špičky Organizace spojených národů, píše dnešní Washington Post. Už příští týden se uskuteční summit, který bude mít na programu reformu mezinárodní organizace. S Volckrovou zprávu souhlasí jak generální tajemník Kofi Annan, tak i vyslanci většiny zemí. Jde tedy jen o to, jak reformu provést.
Důležité je vědět, na co vlastně Paul Volcker během svého vyšetřování nepřišel. Neobjevil masovou korupci v programu Ropa za potraviny. Právě naopak zjistil, že zkorumpovaní úředníci byli dva. Kdyby to tak nebylo, stačilo by jen vyměnit nepoctivé. Takhle je jisté jen to, že Kofi Annan vede organizaci špatně, když nedokáže své úředníky udržet čisté.
Zdálo by se proto být ještě jednodušší, vyměnit Kofiho Annana za nějakého schopného manažera. Bohužel, ani to situaci v OSN nevyřeší. Zamyslet by se měly členské státy. Nikdy totiž nebudou mít schopného generálního tajemníka, dokud mu nedají víc pravomocí, vysvětluje americký deník Washington Post.
Izraelské noviny věnují pozornost zabití jednoho z nejmocnějších Palestinců, Músy Arafata - synovce zesnulého vůdce Jásira Arafata. Vražda je vnímána jako vážný úder předsedovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi a jeho úsilí nastolit právo a pořádek. Z listu The Jerusalem Post cituje náš zvláštní zpravodaj v Izraeli Robert Mikoláš.
Téměř měsíc trvající krize čínsko-evropských vztahů je u konce, oddechl si čínský list Peoples Daily. Ve sporu šlo o kvóty na dovoz textilu. Mít dobré vzájemné vztahy je pro obě země životně důležité. Evropská unie je pro Čínu obchodním partnerem číslo jedna, Čína pro Evropu hned druhým. Každá maličkost se proto dotkne vývoje vzájemné ekonomiky.
S Evropskou unií přitom není úplně jednoduché obchodovat, stěžuje si provládní čínský deník. Přece jen se skládá z pětadvaceti suverénních států. Co je dobré pro jednoho, nemusí se líbit druhému. Navíc rozhodovací mechanismus Unie ještě pořád nefunguje. Konflikty mezi jednotlivými státy pak letos vyústily ve spor okolo dovozních kvót na textil. Čína teď může jen prohlubovat vztahy s jednotlivými státy Unie a doufat, že se Evropané nakonec naučí společně rozhodovat, uzavírá svou analýzu Peoples Daily.
Britské deníky komentují prohru anglického týmu v Severním Irsku. Výrazně si tím zkomplikovali postup na mistrovství světa. Ponížení, tak charakterizuje výsledek kvalifikačního zápasu tamní Daily Telegraph. Je to nejtrapnější prohra od roku 1981 a odvetného zápasu s Norskem. Hanba, rozčiluje se list. Healyho famózní zakončení mělo všechno, co týmu po celý zápas chybělo: ctižádost a přesnost. Zato Steven Gerrard a Frank Lampard byli ve středu hřiště doslova tragičtí.
Fanoušci viní švédského trenéra jejich týmu Svena Gorana Ericssona. Ten už je v nemilosti kvůli výkonům týmu delší dobu. Pryč se Švédem! Volají Angličané, píše britský Daily Telegraph.
Další list, The Times, s názorem fanoušků souhlasí. Fotbalová asociace by se měla zamyslet, jestli Ericssona neodvolá. Ten to ale odmítá: říkejte si, co chcete, chlapci, já neodstoupím, řekl po zápase. Trenér národního mužstva už je ale v prošlé lhůtě. Po celkem stabilním úspěchu totiž před rokem přišla porážka od Portugalska a od té doby to jde s výkony anglického týmu z kopce, vysvětlují britské Timesy.