Sjednocená ruská opozice navrhne i svého kandidáta na prezidenta

‚Rusko bez zvůle a korupce‘, to je prozatímní název koalice, kterou zakládá ruská opozice. Oznámili to čtyři opoziční vůdci. Koalice se chce zaregistrovat jako politická strana a zúčastnit se příští rok parlamentních voleb. V roce 2012 by pak ráda postavila svého kandidáta do prezidentských voleb. Není to ale první snaha o jednotu ruské opozice, podobné pokusy ale v minulosti z mnoha důvodů ztroskotaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Azov, CC BY 2.0

Vznik koalice oznámili bývalý premiér Michail Kasjanov, někdejší vicepremiér Boris Němcov, bývalý nezávislý poslanec Vladimir Ryžkov a Vladimir Milov, bývalý náměstek ministra energetiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sjednocující se opozici v Rusku mluvila na Rádiu Česko moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

První protestní akci plánují zakladatelé nového hnutí na 9. října, do konce roku chtějí vybrat vedení i název.

Hnutí se má postupně přeměnit v politickou stranu, která by kandidovala v parlamentních volbách na podzim roku 2011. Sami organizátoři ale připouštějí, že nepůjde o jednoduchý proces.

„Nové uskupení chce kandidovat nejen v parlamentních volbách příští rok na podzim, ale chtějí postavit svého kandidáta i do prezidentských voleb na jaře 2012,“ říká moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Za více méně tradiční problém ruské opozice mnozí označují nejednotnost, rozmíšky a spory. Podle všeho to platí i v tomhle případě, protože vznik koalice podpořila jen část opozice.

„Na moskevské schůzce včera nebyli zástupci liberální strany Jabloko - předseda Sergej Mitrochin tvrdí, že nejsou proti, ale že navrhují vlastní platformu, která se ale nelíbí Kasjanovovi, a nebyl tam ani Garri Kasparov, někdejší šachový šampión, který teď vede malou opoziční stranu. Milov a Kasparov se nemají rádi. Naproti tomu Němcov doufá, že přesvědčí Kasparova, aby se k nim připojil,“ pokračuje Kabrhelová.

Zákon přijatý v době prezidentského mandátu Vladimira Putina registraci politické strany zkomplikoval, pouhá politická hnutí pak kandidovat nemůžou vůbec.

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme