Sjednocená ruská opozice navrhne i svého kandidáta na prezidenta

‚Rusko bez zvůle a korupce‘, to je prozatímní název koalice, kterou zakládá ruská opozice. Oznámili to čtyři opoziční vůdci. Koalice se chce zaregistrovat jako politická strana a zúčastnit se příští rok parlamentních voleb. V roce 2012 by pak ráda postavila svého kandidáta do prezidentských voleb. Není to ale první snaha o jednotu ruské opozice, podobné pokusy ale v minulosti z mnoha důvodů ztroskotaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Azov, CC BY 2.0

Vznik koalice oznámili bývalý premiér Michail Kasjanov, někdejší vicepremiér Boris Němcov, bývalý nezávislý poslanec Vladimir Ryžkov a Vladimir Milov, bývalý náměstek ministra energetiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sjednocující se opozici v Rusku mluvila na Rádiu Česko moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

První protestní akci plánují zakladatelé nového hnutí na 9. října, do konce roku chtějí vybrat vedení i název.

Hnutí se má postupně přeměnit v politickou stranu, která by kandidovala v parlamentních volbách na podzim roku 2011. Sami organizátoři ale připouštějí, že nepůjde o jednoduchý proces.

„Nové uskupení chce kandidovat nejen v parlamentních volbách příští rok na podzim, ale chtějí postavit svého kandidáta i do prezidentských voleb na jaře 2012,“ říká moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Za více méně tradiční problém ruské opozice mnozí označují nejednotnost, rozmíšky a spory. Podle všeho to platí i v tomhle případě, protože vznik koalice podpořila jen část opozice.

„Na moskevské schůzce včera nebyli zástupci liberální strany Jabloko - předseda Sergej Mitrochin tvrdí, že nejsou proti, ale že navrhují vlastní platformu, která se ale nelíbí Kasjanovovi, a nebyl tam ani Garri Kasparov, někdejší šachový šampión, který teď vede malou opoziční stranu. Milov a Kasparov se nemají rádi. Naproti tomu Němcov doufá, že přesvědčí Kasparova, aby se k nim připojil,“ pokračuje Kabrhelová.

Zákon přijatý v době prezidentského mandátu Vladimira Putina registraci politické strany zkomplikoval, pouhá politická hnutí pak kandidovat nemůžou vůbec.

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme