Pokud se unie nezreformuje podle našich představ, chceme ‚dexit‘, schválila si německá AfD

Německá protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) na svém víkendové sjezdu v Sasku jednala o vystoupení Německa z Evropské unie. S plánem „dexitu“ souhlasila za podmínek, pokud se v blízké budoucnosti unie radikálně nezreformuje. Strana také chce zrušení Evropského parlamentu. Informoval o tom německý rozhlas MDR.

Riesa (Sasko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr AfD pro volby do Evropského parlamentu Jörg Meuthen | Foto: Matthias Rietschel | Zdroj: Reuters

„Myslíme si, že pokud námi navrhované reformy současného systému EU nebudou uskutečněné v pro to nezbytném čase, vystoupení Německa z Evropské unie nebo rozhodnutí o jejím rozpuštění a vytvoření nového evropského hospodářského a zájmového společenství by bylo nezbytné jako poslední možnost,“ stojí podle MDR ve schváleném programu.

Šéfa brémské AfD napadli útočníci, zbili ho do bezvědomí a způsobili mu těžká zranění

Číst článek

Mnoho delegátů na sjezdu mluvilo o tom, že se EU už nedá zreformovat, předseda strany Alexander Gauland ale varoval, aby se v této chvíli neurčoval přesný termín dexitu.

„Myslím si, že v současné situaci by nebylo moudré jít do voleb (do Evropského parlamentu, pozn. red.) s maximálním požadavkem,“ řekl Gauland na stranickém fóru s odkazem na nejasnosti a problémy kolem koncové podoby brexitu.

Na sjezdu se v neděli opakovaly také požadavky na zrušení instituce Evropského parlamentu. O programu pro volby do europarlamentu, které se uskuteční 26. května, jedná do pondělí více než 400 delegátů.

Německo letos čekají i trojí vnitrostátní zemské volby ve východní části, od nichž si AfD slibuje zisk více než 20 procent voličských hlasů.

AfD vznikla v roce 2013 a doufá, že bude v květnových volbách do EP těžit ze současné krize Evropské unie. Těší se i na spolupráci s italskou ultrapravicovou stranou Liga a s maďarským konzervativním premiérem Viktorem Orbánem, píše agentura DPA.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme