Sjezd demokratů pokračuje. Obamu podpořila manželka, večer se k ní přidá Clinton

V Severní Karolíně se koná sjezd Demokratické strany, který znovu vyšle do boje o prezidentské křeslo současného prezidenta Baracka Obamu. Toho včera v předvolební kampani svým projevem podpořila i jeho manželka Michelle, když Američany vyzvala, aby ho do Bílého domu zvolili znovu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama během předvolební kampaně v Las Vegas

Prezident Barack Obama během předvolební kampaně v Las Vegas | Zdroj: ČTK

Sám prezident Obama vystoupí se svým projevem až v závěru sjezdu ve čtvrtek, kdy přijme oficiální nominaci strany na prezidenta. Dnes ale bude hlavním řečníkem sjezdu bývalý prezident Spojených států, demokrat Bill Clinton, který oficiálně oznámí nominaci současného šéfa Bílého domu na obhajobu úřadu.

„Na tom bych dokumentoval, v jak těžké situaci Obama je, pokud potřebuje pro své znovuzvolení vytáhnout jako hlavní hvězdu sjezdu prezidenta, který je už dvanáct let pryč z Bílého domu,“ okomentoval Obamův záměr šéfredaktor serveru Aktuálně.cz Pavel Tomášek.

S takovým tvrzením ale nesouhlasí vedoucí katedry politologie Vysoké školy ekonomické Vladimíra Dvořáková: „Takto bych to neinterpretovala, každý z kandidátů se snaží dostat na sjezd osoby, které mají určitou autoritu, které se za něj postaví, ať už to jsou herci nebo bývalí politici.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomášek 1.mp3

Podle komentátorů spíše panovaly obavy, aby vynikající řečník Clinton současného prezidenta nezastínil. „Scénář je velmi dobře připravený, Clinton bude mluvit dnes a Barack Obama ve čtvrtek na fotbalovém stadionu,“ upřesňuje Dvořáková. Při podobném projevu si prezident dokázal naklonit Američany již před minulými volbami.

Konventy, sjezdy, jimiž startují předvolební kampaně, jsou podle Dvořákové show, ve kterých spíše než o projednávaný obsah jde především o veřejnou podporu známých osobností, blízkých spolupracovníků či rodiny. Po skončení konventu se proto politickým kandidátům zpravidla zvýší předvolební preference.

Opoziční kandidát Mitt Romney ale zaznamenal po republikánském nominačním sjezdu v Tampě na Floridě jen minimální vzestup popularity. Vyplývá to alespoň z průzkumů agentur Ipsos a Gallup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s politoložkou Vladimírou Dvoříkovou.mp3

„To, že zaznamenal malý vzestup, je skutečně špatná zpráva pro republikány, protože vzestup po konventu bývá velký. Myslím, že to souvisí s tím, jakého si zvolil viceprezidenta. To znamená, že jeho tým není úplně ideální z hlediska oslovení voličů,“ vysvětluje politoložka.

Jakou váhu ale budou mít americké předvolební statistiky, je složité předem odhadnout, protože průzkumy se vyhodnocují za celé Spojené státy. Záleží ale také na tom, jakou strategii si kandidáti před volbami zvolí a zda odhadnou, ve kterých státech budou úspěšní.

„Volí volitelé, nevolí přímo občané a záleží na tom, jestli v klíčových státech, které mohou rozhodnout, získá ten či onen kandidát,“ sdělila Dvořáková. „Průzkumy veřejného mínění nemusí být správným obrázkem toho, jak volby dopadnou,“ dodala.

Vladimír Kroc, Naďa Bělovská, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme