Rakouská sociální demokracie bude mít jiného šéfa, než oznámila v sobotu. Na sjezdu došlo ke chybě

Novým předsedou rakouské sociální demokracie (SPÖ) se nestal hejtman spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil, jak strana informovala v sobotu. Zvolen byl jeho soupeř a představitel levicového křídla Andreas Babler. Během sčítání hlasů na stranickém sjezdu se stala totiž chyba. V pondělí to oznámila předsedkyně volební komise Michaela Grubesová, píše agentura APA.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým šéfem SPÖ byl po zjištění chyby oznámen Andreas Babler (vlevo) místo původně vyhlášeného Hanse Petera Doskozila (vpravo)

Novým šéfem SPÖ byl po zjištění chyby oznámen Andreas Babler (vlevo) místo původně vyhlášeného Hanse Petera Doskozila (vpravo) | Foto: Georges Schneider | Zdroj: ČTK / imago stock&people

Doskozil uvedl, že nový výsledek přijímá, zatímco Babler vyzval k dalšímu přepočítání hlasů. Ostatní rakouské strany poměry v SPÖ kritizovaly.

SPÖ v sobotu oznámila, že delegáti na sjezdu v Linci zvolili novým předsedou strany Doskozila, který dostal zhruba 53 procent hlasů. Během sčítání však nastala záměna, a 53 procent hlasů delegátů dostal ve skutečnosti Babler, uvedla Grubesová.

„Volební výsledek se obrátil,“ řekla na tiskové konferenci. Chybu volební komise objevila při přepočítávání hlasů.

Rakouská neutralita prochází kvůli válce na Ukrajině zkouškou. O moc se navíc hlásí radikální svobodní

Číst článek

Podle předsedkyně volební komise však není nutné sjezd zopakovat. Za chybu se Doskozilovi omluvila.

Doskozil oznámil, že nový výsledek přijímá. Uvedl však, že sociální demokracie spadla na nízkou úroveň. Nový vítěz Babler vyzval volební komisi k dalšímu přepočítání hlasů.

Orgán podle něj musí zaručit „naprostou transparentnost“ a věrohodnost výsledku. Do funkce podle agentury APA nastoupí, pokud nové sečtení hlasů potvrdí jeho vítězství, napsala agentura APA.

Kritika chaosu

Ostatní rakouské parlamentní strany poměry v SPÖ kritizovaly. Podle liberální strany NEOS se sociální demokraté „naprosto diskvalifikovali“. Vládní Rakouská lidová strana (ÖVP) uvedla, že v SPÖ panuje chaos.

„Pokud SPÖ není schopna uspořádat řádné a korektní volby na svém sjezdě, tak zajisté není schopna řídit zemi,“ uvedl šéf lidovců Christian Stocke. Šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl řekl, že sociální demokraté vytvořili o sobě „zdrcující“ obraz. Zelení Bablerovi poblahopřáli stejnými slovy, jako učinili v sobotu Doskozilovi.

Ve funkci Babler vystřídá dosavadní šéfku strany Pamelu Rendiovou-Wagnerovou, která v sobotu skončila za Doskozilem i Bablerem a oznámila odchod z politiky.

Bývalá ministryně zdravotnictví Rendiová-Wagnerová stála v čele SPÖ od roku 2018, pod jejím vedením se ale straně nepodařilo zúročit nespokojenost obyvatel s dopady covidové pandemie a s válkou na Ukrajině. SPÖ a také vládní lidovci nyní v průzkumech zaostávají za pravicově populistickou FPÖ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme