Sjezd Strany práce v KLDR má jednat i o nástupci Kim Čong-ila

Vedení Severní Koreje v čele s Kim Čong-ilem i v posledních dnech potvrzuje pověst nevyzpytatelného a tajnůstkářského režimu. Chystaný mimořádný sjezd vládnoucí strany, na kterém by se mělo připravovat předání moci současného vůdce jeho nejmladšímu synovi Kim Čong-unovi, by podle japonských zdrojů mohl začít již ve středu. Spekuluje se, že důvodem odložení sjezdu může být Kimův zdravotní stav nebo srpnové záplavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozaika s portrétem Kim Ir-sena, Pchjongjang | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

„O tom, co způsobuje průtahy před začátkem sjezdu se můžeme jen dohadovat. Kim Čong-il se naposledy na veřejnosti objevil v srpnu roku 2008, od té doby se spekuluje o jeho zdravotním stavu. Dokonce se objevily informace o tom, že zemřel. Severokorejský režim reagoval zveřejněním fotografií a krátkých střihů svého vůdce, ty ovšem nemusely být jeho nebo mohly být staršího data,“ říká koreanistka Miriam Löwensteinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné výměně vůdců KLDR mluvila na Rádiu Česko koreanistka Miriam Löwensteinová

Kromě zdravotního stavu severokorejského vůdce mohou z posunutím sjezdu stát i záplavy, které Severní Koreu zasáhly.

„Záplavy jsou každoročním problémem celého Korejského poloostrova. Je to vždy katastrofa, ale na druhou stranu ty letošní nebyly nijak horší, než ty minulé. Nemyslím si proto, že by za posunutím sjezdu stály právě záplavy. Spíše bych se přikláněla k tomu, že je zde nějaký odpor ze strany velitelství korejské Strany práce,“ uvádí koreanistka.

Loutka v rukou vojáků

O nejmladším synovi Kim Čong-ila Kim Čong-unovi se toho moc neví. Přesně neznáme ani jeho věk, je mu nejspíš 27 let.

„Kim Čong-il si ho vybral kvůli jeho schopnostem, možnému charismatu a také proto, že jeho dva starší synové jsou diskreditováni svým chováním i svým původem. Neměl tedy na výběr,“ pokračuje Löwensteinová.

Podle ní zatím neprobíhá to, co probíhalo v případě ‚zbožštění‘ Kim Čong-ila, tedy když se připravovalo jeho nástupnictví:

„Zatím se neobjevuje portrét nejmladšího syna na veřejnosti, nepřidává se k oficiálním obrázkům, proto si myslím, že půjde spíše o ohlášení jeho nominace. KLDR je silně konfuciánskou zemí a proto zde bude nový mladý vůdce spíše loutkou. Je otázkou čí. A pravděpodobně to bude armáda, která bude nového vůdce ovládat.“

Jan Piroch, Petr Nosálek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme