Sjezdovku ve francouzských Alpách zasypala lavina. Žádné oběti na životech

Lyžařské středisko Tignes ve francouzských Alpách zasáhla v úterý dopoledne lavina. První zprávy hovoříly o "mnoha zasypaných lyžařích" a na místě zasahovaly desítky záchranářů i psovodi. Místní úřady však kolem poledne upřesnily, že neštěstí si nevyžádalo žádné oběti na životech a že pouze několik lyžařů "převrátil" lavinou způsobený vzdušný vír.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžařské středisko v Tignes

Lyžařské středisko v Tignes | Zdroj: Reuters

Lavina se dala do pohybu v úterý dopoledne nedaleko lanovky a modré sjezdovky La Carline v Tignes, v sektoru Tignes Val Claret, uvedl místní zpravovodajský portál Le Dauphine.

Záchranáři se o situaci dozvěděli kolem 10.20 - v tu chvíli ještě nevěděli, jestli lavina strhla nějaké lidi. Brzy poté však četníci potvrdili, že lavina zasáhla i lyžaře. "Podle svědků je pod lavinou hodně lidí," řekl původně novinářům regionální mluvčí četnictva.

Místní úřady však kolem poledne upřesnily, že neštěstí si nevyžádalo žádné oběti na životech a že pouze několik lyžařů "převrátil" lavinou způsobený vzdušný vír, informuje Le Dauphine.

Na místě zasahovaly desítky záchranářů včetně psovodů, kteří pátrali po případných obětech neštěstí. Záchranné operace komplikovala nepřízeň počasí a zhoršená viditelnost. Ta bránila vzlétnutí helikoptér, proto záchranáři museli pěšky.

Středisko je nyní zavřené a lyžaři z něj byli evakuováni, zatímco veškerý personál pomáhá záchranářům.

„Vůbec nevíme, co se stalo, protože viditelnost je hrozně špatná. Slyšeli jsme velkou ránu, otřásl se celý náš hotel. Pak jsme si všimli, že sjezdovka vypadá jinak a jsou na ní záchranáři. Máme puštěnou francouzskou televizi, ale vůbec se neví, kolik lidí pod lavinou zůstalo,“ řekla pro Českou televizi turistka v Tignes Denisa Nováková.

Podle Novákové je ale velmi pravděpodobné, že na sjezdovce bylo hodně lidí. „Ostatní sjezdovky byly zavřené, takže většina lyžařů jela právě sem,“ dodala. Sama se kvůli počasí rozhodla na sjezdovku nejít, výstrahy před lavinou ale nezaregistrovala a nepotkala ve středisku ani moc Čechů.

Varování před nebezpečím laviny bylo v úterý ráno na 4. stupni z 5.

Je to jen několik týdnů, kdy středisko Tignes zasáhla jiná lavina. 13. února přívaly sněhu připravily o život čtyři lidi.

ZW ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme