Skandál kolem mezinárodního berlínského letiště nabírá na obrátkách

Německá metropole se nového mezinárodního letiště nedočká ani letos. Z letiště se mělo létat už loni v červnu, ale už teď je jasné, že se provoz na letišti nepodaří zahájit ani v plánovaném čtvrtém termínu letos na podzim. Obří skandál se stále stupňuje. Podle německých médií tím hlavní město zostudilo celé Německo. A berlínský starosta čelí tlaku na své odstoupení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci z nového berlínského letiště nemizí, a tak se termín jeho otevření stále odkládá | Zdroj: Reuters

Ještě v novoroční řeči mluvil Klaus Wowereit o tom, že od října se létat určitě bude, i když už v tu chvíli bylo jasné, že něco takového nepadá v úvahu. Nový termín, od kdy by se mohl z nového letiště začít létat, už se nikdo neodvažuje ani odhadovat.

V médiích se objevují hlasy expertů, že by se celý projekt mohl posunout až do roku 2017, zdá se totiž, že letiště je v tak katastrofálním stavu, že ještě před zahájením jeho provozu bude potřebovat totální přestavbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezinárodní letiště v Berlíně nebude otevřeno ani letos, skandál nabírá na síle

Dá se tak čekat další nárůst nákladů, které už v tuto chvíli vyrostly na dvojnásobek předpokládané částky a pohybují se kolem 4,3 miliardy eur. Podle některých odhadů by se konečná částka mohla vyšplhat až na 10 miliard eur.

Důvody takového zpoždění jsou jednoduché. Stavba vykazuje od samého počátku obrovské nedostatky, největší problém je s bezpečnostním systémem, došlo k chybám v propočtech, výkresech, kabelové trasy třeba měly vést tak, kde vede potrubí. Nefunguje ani propojení kamer se senzory, dokonce ani stromy se nepodařilo vysázet tam, kde měly být.

Největší hněv se v současnosti obrací proti berlínskému starostovi Wowereitovi, který byl předsedou dozorčí rady, na tuto funkci už v pondělí rezignoval. Stížnosti sílí, lidé žádají jeho rezignaci i jako starosty. Je už téměř jisté, že příští týden bude odvolán šéf letiště Reiner Schwarz, který si ale ve výsledku může odnést tzv. zlatý padák ve výši zhruba 1,8 milionu eur.

Hanka Shánělová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme