Skandál kolem náletu na cisterny v Afghánistánu se možná dotýká i Merkelové

Do vyšetřování aféry kolem sporného náletu na cisterny v Afghánistánu bude zřejmě vtažená i německá kancléřka Angela Merkelová. Ukázalo se totiž, že kancléřský úřad už těsně po útoku věděl, že si útok nejspíš vyžádal civilní oběti. Spolková vláda přitom dlouho tvrdila, že takové údaje nemá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: The Council of the European Union

Spolková zpravodajská služba BND už pár hodin po krvavém náletu poslala na příslušné oddělení kancléřství mail s prvními poznatky o útoku. Už v něm se píše o 50 až 100 zabitých civilistech.

Německá opozice to vnímá jako přitěžující okolnost pro šéfku spolkové vlády a mluví o snaze zahladit stopy. Jan van Aken z postkomunistické Die LINKE spekuluje dokonce o vědomé lži.

Bývalý ministr obrany Franz-Josef Jung před členy parlamentního vyšetřovacího výboru tato obvinění odmítl. Podle něj se vláda snažila informovat korektně a pravdivě a proto s prvními údaji o obětech zacházela opatrně.

Jiří Hošek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme