Skandál kolem ponižování iráckých vězňů pokračuje; poprava amerického zajatce

Po pátečním šestihodinovém slyšení ministra obrany Donalda Rumsfelda, pokračovalo na půdě amerického Senátu vyšetřování skandálu okolo týrání iráckých vězňů. Jedním z vypovídajících byl také generál Antonio Taguba. Mezitím jedna islámská extremistická skupina uveřejnila na webové stránce radikálů napojených na síť Al-Káida videozáznam popravy Američana zajatého v Iráku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

týrání iráckých vězňů

týrání iráckých vězňů | Zdroj: ČTK

Antonio Taguba je vyšetřovatel Pentagonu a autor vojenské zprávy, která cituje mnohočetné "sadistické, hanebné a bezohledné" zneužívání vězňů v iráckém vězení Abu Ghrajb.

Generál Taguba, který pochází z vojenské rodiny filipínských přistěhovalců a slouží v armádě už přes 30 let, se pomalu stává symbolem americké snahy čestně se s tím, co se dělo v iráckých věznicích, vypořádat.

Z toho, co řekl, je zřejmé, že týrání vězňů nebylo přímo nařízeno ani nebylo součástí americké politiky v Iráku. Ale přiznal, že tam došlo k záměrnému ovlivnění asi sedmi vojáků, kteří nutili irácké vězně k sexuálním aktům, hrozili jim mučením a zastrašovali je služebními psi.

Také fotografování vězňů soukromými fotoaparáty bylo proti vojenským předpisů. Představitelé Pentagonu přiznali, že týraní vězni nebyli teroristy, a mělo s nimi být zacházeno podle Ženevských konvencí.

týrání iráckých vězňů | Foto: ČTK

Ministr obrany Spojených států Donald Rumsfeld už dříve v Kongresu prohlásil, že se cítí osobně odpovědný za týrání iráckých vězňů. V projevu k zákonodárcům se zároveň za toto trýznění omluvil. Obětem násilí slíbil kompenzace a oznámil, že přijal opatření, aby se zjistil rozsah těchto činů a vše se vyšetřilo. Z čela Pentagonu ale Rumsfeld sám neodstoupí.

Donald Rumsfeld před členy Sněmovny reprezentantů a Senátu řekl, že zneužívání vězňů americkými vojáky v Iráku považuje za katastrofu. "Bylo to neslučitelné s hodnotami, které uznává náš národ, bylo to v rozporu s tím, co armáda učí své muže a ženy, a bylo to rozhodně, ze zásady, neamerické." "Tyto události spadají pod můj dohled, jako ministr obrany jsem za ně zodpovědný - a beru za ně plnou odpovědnost. Je mojí povinností vyhodnotit, co se stalo, abych se ujistil, že pachatelé se dostanou do rukou justice, a abych provedl změny nezbytné k tomu, aby se něco takového už nikdy nestalo."

Islámská extremistická skupina začala trestat případy týrání iráckých vězňů Američany. Na webové stránce radikálů napojených na síť Al-Káida se objevil videozáznam popravy Američana zajatého v Iráku. Pět maskovaných mužů na něm stojí nad mužem v oranžové kombinéze, který se do kamery představil jako občan Filadelfie. Jeden z ozbrojenců pak přečetl prohlášení, podle kterého je smrt Američana pomstou za mučení vězňů v iráckých věznicích. Muži pak zajatci velkým nožem odřízli hlavu, kterou pak přidrželi před kamerou. Podle armádní identifikace je zavražděným šestadvacetiletý podnikatel z Filadelfie.

Irácký duchovní Muktada Sadr, odpovědný za povstání iráckých šíitů, chce s koalicí vyjednávat. Následně je ochoten boje ukončit. Sadr to řekl v prohlášení, které zveřejnil v Nadžafu. Americká armáda oslovila šíitské duchovní a požádala je, aby se Sadrem vyjednali ukončení bojů.

Jednání by se podle Sadrových slov mělo uskutečnit pod patronací šíitů. Sadrovy milice v bojích v Bagdádu a šíitských městech jižně od metropole utrpěly citelné ztráty. A ani obyvatelé svatého města Nadžaf, kde se Sadr skrývá, nejsou s přítomností jeho milicionářů spokojeni. Při manifestaci dnes žádali odchod Sadrových ozbrojenců. Ti je rozháněli střelbou do vzduchu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme