Skandál kolem švýcarské větve banky HSBC zasáhl nejvyšší patra britské politiky

Skandál kolem daňových úniků organizovaných švýcarskou odnoží banky HSBC zasáhl nejvyšší patra britské politiky. Deník Guardian zjistil, že své účty mělo ve Švýcarsku několik dárců vládních konzervativců. Ti formaci premiéra Camerona věnovali přes 5 milionů liber, v přepočtu skoro 190 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

HSBC Suisse pomocí „agresivního marketingu“ sama aktivně nabízela zákazníkům techniky, jak obejít daňové zákony

HSBC Suisse pomocí „agresivního marketingu“ sama aktivně nabízela zákazníkům techniky, jak obejít daňové zákony | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: ČTK

„Ukázalo se, že do skandálu s daňovými schématy HSBC ve Švýcarsku je zapleteno i sedm dárců Konzervativní strany, včetně jejího pokladníka. Jak nám pan premiér může vysvětlit tyhle otáčivé dveře mezi centrálou konzervativců a švýcarskou větví HSBC," zaútočil na Davida Camerona během premiérských interpelací lídr opozičních labouristů Ed Miliband.

Ministerský předseda odvětil, že žádná vláda v minulosti nepostupovala tak tvrdě proti neplatičům daní. David Cameron také utrousil, že konto měl u HSBC ve Švýcarsku taky dárce labouristů, lord Paul.

Premiér je i nadále pod tlakem, že v roce 2010 jmenoval členem kabinetu bývalého generálního ředitele HSBC Greena, přitom už měl několik měsíců na stole kompromitující důkazy o praktikách švýcarské větve této banky.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme