Skandál: německá ministryně přirovnala Bushe k Hitlerovi

Pouze dva dny před volbami do Bundestagu se na německé politické scéně rozhořel nový skandál. Ministryně spravedlnosti totiž srovnala politiku amerického prezidenta vůči Iráku s metodami Adolfa Hitlera. Opozice se ve vrcholícím předvolebním boji využila výroku k ostrému útoku na vládní koalici, rozhořčení vyjádřil také Bílý dům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herta Däublerová-Gmelinová | Foto: ČTK/AP

Na předvolebním mítinku ministryně spravedlnosti Herta Däublerová-Gmelinová prohlásila, že George Bush chce iráckou politikou odvrátit pozornost od domácích problémů. "To je populární metoda, dělal to už Hitler," řekla přední členka vládní SPD.

Na obranu ministryně Däublerové-Gmelinové se postavil kancléř Schröder i generální tajemník SPD. Regionální stuttgartský deník Schwäbisches Tagblatt však tvrdí, že mu ministryně srovnání Hitlerovy politiky s Bushovou výslovně autorizovala.

Spojené státy oznančily výroky německé političky za pobuřující a nepochopitelné. Podobně se ohradily i židovské organizace ve Spojených státech. Německá opozice pak požaduje odstoupení ministryně Gmelinové. Ta se však hájí tím, že její slova není možné vysvětlovat jako přímé srovnání Bushe a Hitlera.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme