Skandál s mezibankovními úrokovými sazbami prosakuje až do britských vládních kruhů

Britská vláda údajně řešila se švýcarskou bankou UBS, jak účinně a rychle snížit mezibankovní úrokovou sazbu LIBOR. Vyplývá to z dokumentu, který otiskl britský ekonomický list The Financial Times. Velký zájem na prošetření případné spojitosti bývalé vlády se skandálem mají konzervativci, kteří jsou nyní u moci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovní ústav Barclays v Londýně

Bankovní ústav Barclays v Londýně | Zdroj: Reuters

Britský ministr financí George Osborne chce celou kauzu důkladně prošetřit. Hodlá kvůli tomu dokonce zvýšit rozpočet úřadu, který se zabývá vážnou hospodářskou kriminalitou. Ten by měl prošetřit jednání Barclays a ostatních bank, ale především také případné zapletení bývalé vlády do celého skandálu.

Očerňovací kampaň ministra financí ale podle labouristů nevyjde, protože zpráva UBS navrhuje naprosto legitimní změny vládní politiky ke snížení sazby LIBOR (London Interbank Offer Rate).

Vypovídat bude i viceguvernér Banf of England

Dnes bude ke skandálu před parlamentní komisí vypovídat viceguvernér britské centrální banky Bank of England Paul Tucker. Ten se bude snažit očistit své jméno poté, co ho do aféry vtáhl bývalý šéf Barclays Bob Diamond. Ten uvedl, že Tucker Barclays doporučil sazbu snížit.

Pro Paula Tuckera už sázky přitom nemohou být vyšší. Pokud neprokáže, že s manipulacemi neměl nic společného, je v ohrožení jeho jmenování do čela centrální banky.

Silvie Třeslínová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme