Skandál s odposlechy stál slovenského ministra obrany funkci
Kvůli odposlouchávání novinářů vojenskou tajnou službou přijde o funkci slovenský ministr obrany. Ľubomír Galko nedokázal dostatečně vysvětlit, proč jeho úřad sledoval redaktory jednoho z celostátních deníků.
Dosluhující premiérka Iveta Radičová zítra předá návrh na odvolání ministra Galka prezidentovi.
Řekla, že si váží jeho působení na ministerstvu obrany, dodala ale, že vojenská tajná služba selhala a Galko jako zodpovědný ministr musí odejít.
Podle premiérky je odposlouchávání novinářů nepřijatelné a porušuje principy právního státu, ať už je k tomu jakýkoli důvod.
Vláda už podle ní také zkoumá, jakou roli hráli v celém případu soudci, kteří museli vojenské tajné službě odposlechy schválit. Vyšetřování čeká i samotné novináře, kteří mohli zveřejněním předpisů odposlechů a dalších dokumentů porušit zákon o utajovaných skutečnostech.
ČTĚTE TAKÉ: Slovenský ministr obrany připustil odposlechy novinářů
Skandál trval pouhé dva dny. Odstartovaly ho zprávy v tisku o sledování tří redaktorů listu Pravda a šéfa zpravodajské televize TA3.
Důvodem odposlechů mělo být to, že se novináři dostali k tajným informacím a vojenské zpravodajství chtělo zjistit, na co je používají a s kým se stýkají. Gučíka zase sledovala v souvislosti s podezřelými aktivitami jeho reklamní agentury.
Galko informace o sledování novinářů původně popíral, později odposlechy připustil s tím, že byly legální, tedy se souhlasem soudu. Zveřejnění přepisů hovorů označil za pokus o diskreditaci své osoby v souvislosti s odhalováním podezřelých tendrů na ministerstvu obrany za bývalé vlády.