Skandál s titulem donutil německou ministryni školství k rezignaci

Německá ministryně školství Annette Schavanová dnes odpoledne rezignovala na svou funkci po propuknutí skandálu s doktorským titulem. Univerzita v Düsseldorfu jí ho odebrala kvůli opisování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá ministryně školství Annette Schavanová a kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

Schavanová nejprve trvala na tom, že neodstoupí. K odchodu ji ale nakonec donutil tlak německé opozice a veřejnosti.

Spojenkyně kancléřky Angely Merkelové přišla o titul poté, co Filosofická fakulta Univerzity v Düsseldorfu shledala, že Schavanová ve své doktorské práci opisovala.

Fakultní rada se na tom shodla jednoznačnou většinou hlasů. Vědeckou práci ministryně školství začali experti přezkoumávat na základě upozornění anonymního blogera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rezignaci Schavanové komentoval spolupracovník ČRo v Německu Jaroslav Šonka

Schavanová usnesení univerzity odmítla a chce ho napadnout u soudu. Přesto se její rezignace očekávala. Podle německých politologů si CDU nemohla osm měsíců před volbami dovolit pokračování této aféry.

Rozhodnutí rezignovat politička zdůvodnila tím, že soud by zatěžoval její úřad, vládu i CDU.

Schavanová je již druhým ministrem z kabinetu Merkelové, který tak kvůli opisování vědecké práce činí. „Annette Schavanová mi nabídla svou rezignaci na post ministryně pro vědu a školství. S těžkým srdcem jsem ji přijala,“ oznámila kancléřka na dnešní tiskové konferenci.

Exministryně patří k nejbližším spolupracovníkům Merkelové v CDU. Křesťanskodemokratická unie si ale nyní soustředí na volby.

„Jakýkoli skandál pár měsíců před volbami může vládní koalici poškodit a může snížit její šance ve volbách uspět,“ vysvětluje Jaroslav Šonka, spolupracovník Českého rozhlasu v Německu.

Tlak veřejnosti na Schavanová násobila skutečnost, že stála v čele právě ministerstva školství. Německá veřejnost je na takové případy podle Šonky velmi citlivá. „Citlivá byla ale i samotná Schavanová, která přesně ví, o co jde,“ dodává Šonka.

Karolína Rezková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme