Skandál v New Jersey: dopravní zácpy jako pomsta politickému konkurentovi

Guvernér amerického státu New Jersey Chris Christie musí hasit velmi zvláštní politický požár. Jeho podřízení prý schválně způsobovali dopravní zácpy, aby potrestali politika z konkurenční strany. Christie se omluvil a propustil jednu svoji spolupracovnici, která se na tomto „komplotu“ měla podílet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér New Jersey Chris Christie

Guvernér New Jersey Chris Christie | Zdroj: Reuters

Úřad, který spravuje most prezidenta Washingtona, na něm v září několik dní uzavíral jízdní pruhy.

Ve čtvrti Fort Lee, ze které most vede na newyorský Manhattan, se tak dělaly obrovské kolony. Život to znepříjemnilo řidičům, kteří dojíždějí z větší dálky, i místním. Nejméně ve čtyřech případech se zpozdily sanitky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O politickém pozadí dopravních komplikací v New Jersey mluvil David Koubek ze zahraniční redakce

Přes úniky z e-mailů se teď přišlo na to, že tyto zácpy byly uměle vytvořené. Bridget Kellyová z guvernérova kabinetu napsala šéfovi úřadu, který tento most spravuje: „Je čas na nějaké ty dopravní komplikace ve Fort Lee." A on - kterého do funkce jmenoval právě guvernér Christie - odpověděl stručně: „Rozumím."

Jde o velmi citlivý případ: guvernér Chris Christie totiž možná bude za republikány bojovat o Bílý dům. Doposud měl navíc pověst smířlivého politika.

Celý případ se mu nedaří příliš vysvětlit, spíš se do něj zaplétá. Ale hlavně se od něj ve dvouhodinovém vystoupení před novináři snažil distancovat.

Demokratický starosta Fort Lee Mark Sokolich | Foto: Reuters

Řekl, že by si nikdy nedovolil o situaci na mostě vtipkovat, což udělal před novináři před několika týdny, kdyby prý věděl, že zácpy někdo uměle vyvolává. Své podřízené proto tento výrazný republikánský politik označil za naprosté hlupáky a navíc lháře, protože se na to prý osobně několikrát ptal.

Terčem údajné „vendety" ze strany guvernérových podřízených měl být starosta postižené čtvrti Fort Lee, demokrat Mark Sokolich. A to kvůli tomu, že republikána Christieho nepodpořil před guvernérskými volbami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš

Christie vyhrál volby v tradiční baště demokratů hlavně díky tomu, jak se vypořádal s následky superbouře Sandy.

Ale objevují se i další možné demokratické cíle, na kterých si snad republikáni měli chtít zchladit žáhu.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme