Skandály se zneužíváním dětí v Německu neutichají

V Německu se objevují další případy i hrůzné detaily týkající se zneužívání dětí v katolických zařízeních. Kauzy staré často desítky let podle veřejnosti volají po jasném stanovisku Vatikánu a dotýkají se i papeže Benedikta XVI.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice Regensburgu, v pozadí katedrála | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Csilla Czappan

Joseph Ratzinger byl v letech 1977 až 1982 mnichovským arcibiskupem, což je přesně období, kdy i v Bavorsku docházelo k případům sexuálního zneužívání a dalším nepravostem ze strany katolických duchovních, jako třeba v benediktinském kláštěře Ettal.

Mezinárodní reformní hnutí "My jsme církev," tak má pocit, že je třeba se papeže zeptat, zda o strašlivém zacházení s žáky věděl a pokud ano, jak s těmito informacemi naložil. Jestli je tady v Německu katolická církev skutečně v palbě kritiky, pak právě kvůli mnohaleté bariéře mlčení, která se podle kritiků přenáší i do současnosti.

Z Vatikánu zaznělo, že papež případy v Německu bere nesmírně vážně a že vůči provinilcům žádá nulovou toleranci. Už tento pátek by měl o skandálech papeži podat detailní informace předseda Německé biskupské konference Robert Zollitsch.

V klášteře Ettal měli duchovní kromě sexuálních deliktů, své svěřence týrat brutálními fyzickými tresty. Bývalé oběti, které se přihlásily, mluví o pekle a praktikách hraničícími se sadismem. To všechno prý za situace, kdy představení o všem museli vědět...

Rozrůstá se taky počet a závažnost prohřešků, které měly před lety spáchat duchovní na členech proslulého chlapeckého sboru Řezenští chrámoví vrabci. Server Spiegel.ONLINE zjistil, že si řada členů odnesla do života těžké trauma je dodnes v Bavorsku v péči psychologů.

Případy zneužívání dětí jinak přiznala i jedna elitní ne-církevní škola a sice internátní zařízení Odenwald napojené na UNESCO. Podle listu Frankfurter Rundschau tam až 100 žáků mělo v 70. a 80. letech poskytovat pedagogům o víkendech "sexuální servis."

Politici očekávají, že katolická církev bude s vyšetřovateli plně a aktivně spolupracovat. Mnozí jedním dechem dodávají, že tomu tak zatím moc nebylo.

Bavorská ministryně spravedlnosti Beate Merková dokonce prohlásila, že pokud se potvrdí, že církevní kruhy zatajovaly státnímu zastupitelství případy zneužívání, může to vážně poškodit vztah státu a církve.

Jinak se politická diskuse stáčí směrem k prodloužení promlčecí lhůty na tento typ zločinů na minimálně 30 let. Při šetření poslední vlny případů v katolických zařízeních se ukazuje, že drtivá většina trestných činů je už promlčená a pachatelé tak nemohou být postiženi.

Ministryně školství Annette Schavanová chce spolu se svými zemskými kolegy vyvinout mechanismus, jakýsi balík opatření, jak případům zneužívání dětí do budoucna předcházet.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme