Skauti ve světě: téměř polovina pochází z muslimských zemí. V Indonésii je členství fakticky povinné

Data o skautských organizacích v jednotlivých zemích světa ukazují popularitu skautingu v Česku. Ani jedné totalitě se u nás skauting vymýtit nepodařilo: skautů a skautek registrovaných v organizaci Junák – český skaut je podle nejčerstvějších čísel více než 64 tisíc. Ve srovnání s asijskými zeměmi ale Česko bledne.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští skauti a skautky se právě účastní světového jamboree, které v pondělí začalo ve Spojených státech. Do zámoří vyrazila nejpočetnější česká výprava v historii a největší bude i samotné setkání skautů, na které se chystá na 45 tisíc mladých lidí ze 150 zemí světa. Češi jedou na jamboree s mottem „Unbreakable“ (Nezlomný), charakterizující boj českého skautingu proti nacistické a komunistické totalitě. Celkem jich do USA odjelo bezmála 500.

Jak silné je české skautské hnutí v porovnání s jeho zahraničními obdobami, ukazují data, která server iROZHLAS.cz při příležitosti jamboree zpracoval. Plyne z nich, jak velká je členská základna největší skautské organizace v jednotlivých zemích.

Jasným evropským rekordmanem je Velká Británie, která je kolébkou skautingu. Tamní dvě organizace sdružují celý milion skautů a skautek. Na letošní jamboree vyslali Britové delegaci pěti tisíc lidí.

Vůbec nejvíc skautů – přes dvacet milionů – je ale registrováno v Indonésii, kde je členství v této organizaci pro děti velmi časté, protože tvoří součást vzdělávacího systému, která je pro většinu žáků fakticky povinná. Společně s dalšími lidnatými, převážně muslimskými zeměmi, jako je Bangladéš či Pákistán, se tak Indonésie zasadila o to, že téměř polovina skautů má dnes ze všech náboženství nejblíž právě k islámu.

Povinnost k Bohu (vyššímu principu) je součástí skautského slibu, různé skautské organizace ji však interpretují různě. Český Junák slovo Bůh ve slibu nahrazuje Nejvyšší Pravdou a Láskou a vykládá je jako povinnost k hodnotám vyšším než materiálním.

Kliknutím na stát zobrazíte pod mapou podrobná data

Mapa je zejména v Evropě zkreslená tím, že Světová organizace skautského hnutí je sice největší a nejstarší – byla založena v roce 1922 a má přibližně 50 milionů členů – ale není to jediné sdružení skautů. Dívčí oddíly se často sdružují ve Světové asociaci skautek, která má 10 milionů členek. Je to případ zmíněné Velké Británie nebo například Polska či Spojených států.

„Některé národní organizace jsou členy v obou (třeba my), není jich ale tolik a jsou spíš méně početné. Celkem se tedy uvádí 60 milionů skautů na světě, i když je tam nějaký překryv,“ říká mluvčí Junáka Barbora Trojak.

Čísla jsou orientační i proto, že sčítání skautů není povinné. Většina organizací jej sice uskutečnila a do centrály odeslala data k 31. prosinci 2017, v některých zemích jsou ale dostupná jen starší čísla. Například v Čadu se poslední sčítání skautů uskutečnilo v roce 1996.

Americké jamboree: přátelství i adrenalin

Čeští skauti si letos připomínají 30 let od obnovy svého hnutí a současně nejdelší éru svobodného fungování ve své historii.

Skautské jamboree, které se koná jednou za čtyři roky, letos organizují společně Mexiko, Kanada a USA. Tábořiště v Západní Virginii je podle šéfa české výpravy Davida Urbana plné adrenalinových zážitků - dá se v něm vyzkoušet například cyklokros, horolezení či rafting, je tam skatepark, lanové překážky nebo bazény na výcvik potápění.

Vedle sportovních aktivit čekají účastníky vzdělávací aktivity, diskuse o globálních výzvách či vlastní roli ve společnosti, hry a ceremoniály. Hlavním cílem setkání je představit hlavní myšlenky skautingu - dialog a přátelství bez ohledu na národnost, jazyk nebo vyznání.

Stejně jako na předchozích jamboree Češi představí také vlastní vynález - podsadové stany, které do USA dovezla v kontejneru nákladní loď.

Skauting vznikl roku 1907 v Anglii, zásluhou učitele A. B. Svojsíka se ještě za Rakouska-Uherska dostal do českých zemí. Základem skautské činnosti, který se léty nemění, je všestrannost, samostatnost, kamarádství a spolupráce v týmu založená na fair play a pobytu v přírodě.

Petr Kočí, Michal Zlatkovský a ČTK