Skládání přísahy na bibli napadeno u soudu

Nejznámější americký ateista se domáhá u soudu toho, aby prezident George Bush neskládal prezidenskou přísahu na bibli. Necelé dva týdny před inaugurací znovuzvoleného prezidenta ve Washingtonu se kalifornský právník Michael Newdow snaží změnit tradiční ceremoniál tak, aby z něj bylo vypuštěno také veřejné modlení a zpěv křesťanských písní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Jak zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Miroslav Konvalina, Newdow vyvolal opět v převážně křesťanských Spojených státech vlnu pobouření.

Kalifornský lékař a právník, který se v minulosti pokoušel domoci se u soudu vypuštění zmínky o bohu z přísahy na vlajku, kterou skládají každé ráno děti v amerických školách, teď žádá, aby prezident 20. ledna v pravé poledne nepřísahal na bibli.

Michael Newdow tvrdí, že i když má vstupenku na inauguraci, jeho místo zůstane v případě nevypuštění křesťanských náboženských aktů prázdné, protože se nechce jako ateista cítit při nejdůležitějším americkém veřejném ceremoniálu, jako občan druhé kategorie.

Tradice přísahy na bibli se ale datuje od inaugurace prvního prezidenta George Washingtona.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme