Zemřel francouzský skladatel a držitel tří Oscarů Michel Legrand. Spolupracoval s Edith Piaf i Rayem Charlesem

V noci na na sobotu zemřel ve věku 86 let francouzský skladatel Michel Legrand, který během padesátileté kariéry získal tři Oscary a pět cen Grammy. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na hudebníkova mluvčího. Spolupracoval mino jiné s americkým režisérem Orsonem Wellesem, zpěváky Rayem Charlesem, Edith Piaf a Charlesem Trenetem nebo s básníkem a režisérem Jeanem Cocteauem.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudební skladatel Michel Legrand s manželkou Macha Mérilovou v roce 2015 na filmovém festivalu v Cabourgu. | Foto: Georges Biard | Zdroj: Wikimedia Commons

Skladatel, dirigent a klavírista Legrand se narodil 24. února 1932 v Bécon-les-Bruyères na pařížském předměstí. Jeho matka Marcelle Der Mikaëlianová pocházela z Arménie a jeho otec Raymond Legrand byl svého času jedním z nejpopulárnějších francouzských skladatelů a dirigentů.

Zpěváka Chrise Browna v Paříži propustili z vazby, obvinění ze znásilnění je podle něj falešné

Číst článek

Michel se zprvu věnoval jazzu a spolupracoval se slavnými muzikanty Dizzym Gillespieem, Milesem Davisem či Stanem Getzem. Později se proslavil psaním hudby pro filmy. V šedesátých letech svou práci spojil s režiséry nové vlny - s již zmíněným Demym, ale také s Jeanem-Lucem Godardem a Agnès Vardovou. V roce 1966 se usadil v Hollywoodu.

Složil hudbu k více než 200 filmům, televizním pořadům a muzikálům a vydal přes 100 alb. Vedle tří Oscarů získal pět hudebních cen Grammy. Bylo mu dvaadvacet, když se jeho první album s názvem I Love Paris stalo jedním z nejprodávanějších instrumentálních alb všech dob.

Legrand byl rovněž vynikajícím jazzovým pianistou a uznávaným dirigentem, který spolupracoval s orchestry po celém světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme