Škody za požáry v Rusku půjdou do miliard rublů

Ruské úřady mají první přesnější odhady škod způsobených dlouhotrvajícími lesními požáry, které sežehly především evropskou část Ruska a okolí Moskvy. Náklady na jejich likvidaci půjdou do miliard rublů. Hasiči zároveň slibují, že v okolí Moskvy udusí všechny plameny do konce tohoto týdne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krajina postižená požárem

krajina postižená požárem | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Pomoci by ruským hasičům měl déšť a chladnější počasí. Teploty v Moskvě klesly na méně než 20 stupňů Celsia poté, co se několik týdnů šplhaly ke čtyřicítkám. Úřady tvrdí, že 95 procent všech požárů v okolí ruského hlavního města už je uhašeno.

Po dramatických problémech se smogem se zlepšila i kvalita ovzduší, v některých částech města je ale stále cítit dým z požáru, který zachvátil jednu ze skládek odpadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do miliard rublů podle ruských úřadů půjdou náklady na uhašení lesních požárů. Ve spojení jsme se zpravodajkou Lenkou Kabrhelovou.

„Jsou tu cítit výpary z hořícího plastu. Úřady tvrdí, že to nepředstavuje nějaké riziko. Ekologové ale varují, že hořící plasty mohou být toxičtější ještě více než zplodiny požárů u rašeliníků, které způsobily nedávnou smogovou krizi,“ přiblížila na Rádiu Česko moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová.

Úřady podle ní zpřesnily také údaje o aktuální situaci v centrálním Rusku. „Tvrdí, že v tuto chvíli hoří na ploše 11 tisíc hektarů, ve středu to bylo 20 tisíc a na vrcholu krize 200 tisíc hektarů,“ uvedla.

Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu včera uvedl, že náklady na likvidaci požárů se budou pohybovat kolem 12 miliard rublů, což je asi 300 tisíc eur. „Je to podle něj částka, která zahrnuje náklady na likvidaci požárů, náklady hasičů, na rekonstrukci, palivo a podobně,“ přiblížila zpravodajka.

Zákaz exportu obilí

Podle ní je ale velmi pravděpodobné, že škody budou ještě vyšší: „Když se připočítá například neúroda, ztráta zisku z exportu obilí, který Rusko zakázalo do konce roku a tak dále.“

Podle posledních odhadů bude letošní úroda obilí ve výši 60 až 65 milionu tun, což je o téměř 40 tun méně než loni a o 50 tun méně než v roce 2008. Analytici také poprvé říkají, že to bude znamenat, že Rusko, které je třetí největší exportér pšenice na světě, bude po dlouhých desetiletích obilí dovážet.

„Podle analytiků to bude 1,5 až 2 miliony tun, podle ruského tisku ale až 5 milionů tun. To ale ruské úřady odmítají. Okolní svět však vývoj situace pozoruje s velkou nervozitou, protože ruský import by mohl zahýbat cenami plodin, což by bylo citelně poznat i v západní a střední Evropě,“ dodala zpravodajka.

Obavy z radiace

V souvislosti s vlnou požárů se objevily také obavy z radiace. Podle Kabrhelové se Kreml snaží tyto obavy uklidňovat. Ministerstvo pro mimořádné situace podle ní pozvalo aktivisty z hnutí Greenpeace do oblasti v Brjansku, kde ekologové prováděli měření a ta podle státní agentury ukázala měření normální hodnoty radiace.

„Ekologové v době vrcholu požárů varovali, že by se mohl do ovzduší dostat radioaktivní prach, právě pokud by chytly lesy v některých oblastech, kde spadl kontaminovaný spad z havárie v Černobylské jaderné elektrárny v roce 1986,“ uvedla.

Obavy podle ní vzbudily i požáry nedaleko jaderného střediska ve městě Sarov. „Ale odtamtud organizace, která spravuje v Rusku jaderná zařízení, všechen radioaktivní materiál údajně vyvezla,“ dodala zpravodajka.

Lenka Kabrhelová, Karolína Dubová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme