Skončí archive.org jako Alexandrijská knihovna? Server se kvůli Trumpa stěhuje do Kanady

Alexandrijská knihovna byla ve starověku největší a nejslavnější knihovna světa. Podle legendy se v ní měly nacházet všechny tehdejší knihy. Její sláva zašla, když ji císař Aurelianus ve třetím století zničil. Jako vzor pro internetový projekt archive.org však knihovna slouží dodnes. Tento internetový archiv pravidelně ukládá všechna volně přístupná internetová data.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump během předvolební kampaně

Donald Trump během předvolební kampaně | Foto: flickr.com, Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0

Obsah archivu je velký více než 26 milionů gigabytů a uchovává miliardy videí, knih a internetových stránek. I takových, které už dávno neexistují nebo které se změnily. Archive.org funguje jako jakési digitální muzeum. Kdo chce vědět, jak vypadaly stránky Facebooku Wikipedie nebo Twitteru v době jejich spuštění, může si je s pomocí jednoduchých nástrojů vyhledat.

Donald Trump si vybral dalšího ministra. Vnitro povede kongresman Zinke

Číst článek

O budoucnost tohoto projektu se zajímala reportérka německého deníku Der Tagesspiegel Alice Hastersová. Jak sama uvádí, archiv často slouží novinářům z celého světa. Když si budoucí americký prezident Donald Trump během předvolební kampaně vybral za viceprezidenta Mika Pence, objevily se informace, že Pence dříve na svých webových stránkách žádal zavedení léčebných terapií pro homosexuály.

Homofobní návrh však už v době Trumpovy kampaně na Penceových stránkách nebyl. Novináři ale článek našli právě v databance archive.org, informuje Der Tagesspiegel. Jak dodává, databanku založil jako neziskovou organizaci informatik Brewster Kahle v San Franciscu. V devadesátých letech Kahle vyvíjel internetové vyhledávače, které pak prodal.

Trump bude mít větší vliv na státní média. Včetně Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy

Číst článek

Milionový zisk z prodeje poté věnoval na založení databanky s vizí, že ukončí jakýsi monopol na vědění a že informace zpřístupní všem a bezplatně. Sám Kahle přirovnává projekt internetové databanky k Alexandrijské knihovně a tvrdí, že databanka má zabránit ztrátě informací z digitálních médií.

Jenže někteří uživatelé internetu chtějí pravý opak, píše Der Tagesspiegel. Údaje z databanky se často odstraňují na přání samotných vlastníků stránek. Proces odstranění je přitom jednoduchý. Celý archiv spravuje 150 zaměstnanců, kteří mají stanovené případy, kdy údaje smazat. Archivu ale nejde o zveřejňování soukromých obsahů z internetu, ale o zefektivnění používání informací.

„Když lidé mohou navazovat na práci jiných, společně dokáží více,“ říká Kahle. I na webových stránkách archivu se píše: „Internetový archiv je knihovna, která si zakládá na důvěře. Soukromí našich čtenářů je pro nás velmi důležité. Nenabízíme žádnou reklamu a nesledujeme žádné obchodní záměry. Nikdy si neukládáme Vaši IP-adresu.

Zabezpečování dat

Celá databanka se financuje ze sponzorských darů, stejně jako nejnovější projekt – vytvoření kopie archivu v Kanadě, informuje dále Der Tagesspiegel. Zdůvodnění záměru zní pragmaticky. Více kopií pomáhá zabezpečit data. Ale je jasné, že to není jediný důvod, píše Der Tagesspiese. „Existenci archivu ohrožují tři věci: přírodní katastrofy, selhání samotného archivu a vláda. Nové vedení Spojených států slibuje radikální změny. To je pro nás připomínka toho, že se na takové změny musíme připravit,“ říká Brewster Kahle.

A nepochybně má na mysli Trumpovo vyjádření, že by se měl internet na určitých místech blokovat. To prohlásil Trump během své kampaně a primárně by se prý kontrolou internetových dat mělo bojovat proti terorismu. Trump se však také několikrát kriticky vymezil vůči médiím, která neustále dohledávají jeho předešlá vyjádření a tweety, informuje dále deník Der Tagesspiegel.

Média tak prý chtějí dokázat, že si výroky budoucího amerického prezidenta často odporují. A Kahle a jeho internetová databanka mají pocit, že je má Trump na mušce. Není tedy divu, že nechtějí dopadnout jako alexandrijská knihovna, a tak se stěhují do Kanady, píše německý deník Der Tagesspiegel.

Bojí se i ekologové

V podobném duchu se vyjadřují také někteří američtí ekologové, vědci a akademikové zabývající se klimatickými změnami, informuje server BBC News. Jak uvádí, ochránci klimatu se obávají, že po Trumpově nástupu do Bílého domu hrozí ztráta některých citlivých dat týkajících se právě klimatických změn.

Na univerzitě v kanadském Torontu se nedávno sešli počítačoví odborníci i dobrovolníci, kteří si kladou za cíl vyhledat a následně pak uchovat data z americké Agentury pro ochranu životního prostředí. Podle názoru organizace hrozí zmizení údajů nejen o klimatických změnách, ale i informací o stavu vody a ovzduší, píše server BBC News.

I když Trump a jeho nastupující tým přímo neřekli, že se chystají manipulovat s veřejně dostupnými daty, odborná veřejnost přesto očekává změnu oproti současné situaci. Například americký meteorolog Eric Holthaus říká, že největší obavy panují ze změny vládních priorit v oblasti internetu a možných rozpočtových škrtů, které by vedly k mazání dat nebo k omezování přístupu na některé stránky.

Nynější situaci podle Holthause zapříčinily Trumpovy výroky během prezidentské kampaně, když budoucí prezident prohlásil, že se chystá odstoupit od Klimatické dohody uzavřené loni v Paříži. Trump také požaduje méně regulací v oblasti životního prostředí a výstavbu ropovodu z Kanady, kterou odcházející prezident Barack Obama z ekologických důvodů odmítl. Tolik zpravodajský server BBC News.

Text vznikl pro pořad Dvacet minut ve světe Českého rozhlasu Plus.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme