Skončil Celoarabský summit v Káhiře

Celoarabský summit dnes vyzval OSN, aby vytvořila mezinárodní trestní tribunál, jehož úkolem bude soudit "izraelské válečné zločince, kteří se podíleli na masakrech Palestinců". V závěrečné deklaraci schválené v Káhiře vybídl také OSN, aby "zajistila ochranu palestinského lidu" tím, že případně vytvoří mezinárodní síly. Rozhodl také na návrh Rijádu o zřízení dvou fondů na podporu Palestinců v hodnotě jedné miliardy dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V deklaraci je také hrozba Izraeli eventuálním přerušením vztahů, které arabské země s židovským státem navázaly. Výzvu k přerušení těchto vztahů však dokument neobsahuje. Účastníci vrcholné schůzky v závěrečném dokumentu také požadují vytvoření mezinárodní neutrální komise pod patronátem OSN, jejímž úkolem by bylo vyšetřit poslední vlnu násilností na palestinských autonomních územích.

Izrael dnes v prvním oficiální reakci na závěry celoarabského summitu, který skončil v Káhiře, prohlásil, že jsou "vítězstvím zdravého rozumu" v arabském světě. Naopak palestinský prezident Jásir Arafat vyjádřil nad výsledky zklamání, zejména proto, že vrcholná schůzka nerozhodla o poskytnutí okamžité finanční pomoci Palestincům, kterou nyní nutně potřebují.

Izraelský premiér Ehud Barak se dnes rozhodl vyhlásit časově neomezenou přestávku v mírových rozhovorech s Palestinci. V prohlášení Barakova úřadu se neuvádí, od kdy tato pauza začíná, ani na jak dlouhou dobu byla vyhlášena. Upozorňuje se v něm ale, že vyhlášení této přestávky neznamená, že by se Izrael vzdával svého mírového úsilí. Cílem přestávky má být přehodnocení situace politického procesu s ohledem na události posledních týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme