Skončil spor o Velkou vápenku

Evropský soud pro lidská práva ukončil dlouholetý spor o slavný obraz Velká vápenka od nizozemského malíře Pietera van Laera. Štrasburský soudní dvůr zamítl žalobu lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. proti Německu, ve které se Lichtenštejnsko domáhalo navrácení tohoto cenného výtvarného díla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz patřil do majetku Lichtenštejnů, který po druhé světové válce vyvlastnily československé úřady. V roce 1991 ho Národní galerie zapůjčila na výstavu v Kolíně nad Rýnem a od té doby ho německé úřady kvůli lichtenštejnské žalobě nechtěly vydat zpět.

Jak uvádí zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Zita Senková, podle advokátů lichtenštejnského knížete německé soudy porušily práva Hanse Adama II. tím, že mu obraz, zapůjčený v roce 1991 z Československa na výstavu v Kolíně nad Rýnem, nechtěly vydat. Sedmnáct soudců Evropského soudu pro lidská práva však jednomyslně dospělo k závěru, že německá justice právo knížete na vlastnictví ani jeho právo na spravedlivé soudní přelíčení neporušila. Hans Adam II. se na štrasburský soud obrátil poté, co jeho žádost o zabavení obrazu postupně zamítly všechny instance německé justice. Ty se v roce 1998 odvolaly na dosud platné poválečné zákony spojenců, podle nichž německým soudům nepřísluší rozhodovat o případech souvisejících s válečnými událostmi a s výsledky II. světové války.

Marika Táborská, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme