Skoro 600 lidí zemřelo v důsledku veder při pouti do Mekky, většina je z Egypta. Teploty přesáhly 50 stupňů

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí z toho 323 egyptských poutníků, většina z nich v důsledku veder, které nyní v Saúdské Arábii panují. S odkazem na dva arabské diplomatické zdroje to v úterý napsala agentura AFP.

Aktualizováno Mekka (Aktualizováno: 22:10 18. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimští poutníci obcházejí Kaabu během každoroční pouti v Mekce

Místní úřady informovaly, že ošetřily asi 2000 poutníků trpících zdravotními obtížemi v důsledku horka | Foto: Saleh Salem | Zdroj: Reuters

Jeden z diplomatů uvedl, že všech více než 300 egyptských poutníků zemřelo na „nemoci z horka“ s výjimkou jednoho, který zahynul při tlačenici. Počet zemřelých podle zdroje sdělila márnice v Mekce.

Do Saúdské Arábie už dorazilo přes 1,5 milionu cizinců na pouť do Mekky

Číst článek

Pouť do Mekky, která je symbolickým napodobením posledního putování proroka Mohameda, je jedním z pilířů islámu a aspoň jednou za život by ji měl vykonat každý muslim, pokud mu to zdraví dovolí. Miliony věřících absolvují velkou pouť, která se koná každý rok v daném termínu, nebo malou pouť, kterou lze podniknout ve zbytku roku.

Letos si účastníci stěžovali především na velmi vysoké teploty. V sobotu se poutníci například zúčastnili modliteb na kopci Arafát, kde rtuť teploměru vystoupala na 46 stupňů. Podle agentury AFP teploty v nejposvátnějším městě islámu dosahovaly až 51,8 stupně Celsia.

Místní úřady dříve v úterý informovaly, že ošetřily asi 2000 poutníků trpících zdravotními obtížemi v důsledku horka. Kolik lidí zemřelo, však neupřesnily. Více než 40 mrtvých hlásilo Jordánsko, 11 Írán a 35 Tunisko. O 144 úmrtích svých poutníků informovala také Indonésie, aniž upřesnila, v kolika případech smrt souvisela s horkem, píše agentura Reuters.

Podle diplomatických zdrojů AFP zemřelo nejméně 60 Jordánců, ačkoliv oficiálně Ammán dříve dnes informoval o 41. Dalších 11 mrtvých hlásil Írán, tři Senegal a 35 Tunisko. O 144 úmrtích svých poutníků informovala také Indonésie, aniž upřesnila v kolika případech smrt souvisela s horkem, píše agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme