Skotové bojují za svou whisky. Chtějí zaručit její ochranu i po brexitu

Ochraňte naši whisky, žádají Skotové britskou vládu. Výrobci tradičního nápoje se obávají, že po brexitu se jim podstatně ztíží přístup na evropské trhy. Zástupci producentů whisky se dnes sejdou s ministrem pro Skotsko a požadují speciální zákon, který by vývoz jejich pálenky po brexitu ochránil.

Skotsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotská whisky | Foto: Liondartois | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Výrobci skotské whisky se obávají o budoucnost exportu. Chtějí, aby byly ekonomické vztahy Spojeného království a Evropské unie co možná nejtěsnější a lobbují proti zavedení cla.

Za skotskou whisky se považuje jen pálenka vyrobená na území Skotska, to by se ale po brexitu mohlo zkomplikovat.

Výrobci se setkají s ministrem pro Skotsko Davidem Mundellem, po kterém požadují, aby skotskou definoval nový zákon. Nastavily by se tak parametry, které by měly platit i po odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Whisky je mimořádně významný exportní artikl. Obchoduje se s ní ročně v hodnotě pět miliard liber, v přepočtu tedy asi 150 miliard korun. Zhruba 90 procent produkce míří mimo Spojené království, z toho asi třetina do zemí EU.

Nejde ale jen o ekonomiku, výroba whisky je součástí tradic a tvoří také přes tisícovku pracovních míst.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme