Skotové budou o případné nezávislosti rozhodovat příští rok v září

Osmnáctého září příštího roku se v referendu rozhodne o případném osamostatnění Skotska na Velké Británii. Podle průzkumů by teď příznivci skotské nezávislosti neměli žádnou šanci uspět. Separatisté ale doufají, že za rok a půl může být všechno jinak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kampaň za nezávislost Skotska "Yes Scotland" | Foto: Jiří Hošek

„Je mi ctí oznámit, že se skotské referendum bude konat ve čtvrtek 18. září 2014. Půjde o historický den, kdy lidé rozhodnou o budoucnosti Skotska," prohlásil před aplaudujícími zákonodárci první skotský ministr Alex Salmond.

Skotští voliči, včetně šestnácti a sedmnáctiletých teenagerů, budou odpovídat na jedinou otázku: Chcete, aby se Skotsko stalo nezávislým státem?

V poměru 50 ku 30 zatím podle posledních průzkumů mají navrch přívrženci pokračování svazku s Velkou Británií. Separatisté kolem Salmonda doufají, že Skoty ještě víc popudí úsporná opatření současné britské vlády.

Podle kritiků stojí projekt skotské nezávislosti na hliněných nohou, když přeceňuje hlavně výnosy z těžby ropy u skotských břehů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme