Skotové by za dva roky měli rozhodovat o případném odtržení od Británie

Už za dva roky rozhodnou Skotové v referendu, jestli chtějí i nadále patřit pod Spojené království. Detailní pravidla hlasování obsahuje dohoda, kterou dnes podepíší britský premiér a první skotský ministr. K urnám zamíří Skotové asi na podzim 2014 a odpovídat budou na jedinou otázku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled na Edinburgh | Foto: Jaroslav Skalický

„Je to férová dohoda,“ konstatoval ministr pro záležitosti Skotska Michael Moore.

Právně závazné referendum se může vyhlásit jen se souhlasem britské vlády. Ta při jednáních se skotskými protějšky prosadila, že voliči budou rozhodovat o jediné otázce týkající se odtržení Skotska.

„Co může být pro vládu důležitější, než udržet celistvost Spojeného království. Společně jsme lepší, společně budeme růst a tak pojďme bojovat proti tomu referendu všemi prostředky,“ vyzval tento týden na stranické konferenci Konzervativců britský premiér David Cameron.

Původně byl ve hře ještě druhý dotaz ohledně výraznější autonomie. Skotský kabinet po vleklých jednáních naopak dosáhl toho, že k urnám mohou i šestnáctiletí teenageři.

Také načasování referenda na rok 2014, kdy si Skotové připomenou 700 let od bitvy u Bannockburnu, se považuje za ústupek Londýna.

Podle deníku Guardian vláda Davida Camerona nehodlá povolit případné odložení hlasování. Podle nejnovějších průzkumů totiž odpůrci skotské nezávislosti na Británii mají v poměru 53 ku 28 procentům jasně navrch.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme