Skotové můžou počítat s rozšířením autonomie, řekl britský expremiér Brown

Skotsko může počítat s rozšířením autonomie i poté, co jeho obyvatelé odmítli v referendu nezávislost. Podle britského expremiéra a skotského rodáka Gordona Browna se přesun pravomocí z Londýna do Edinburghu odehraje podle předem určeného harmonogramu. Vláda by měla připravit zákon o posílení skotské samosprávy a předat ho parlamentu do začátku příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Doufám, že se v příštích týdnech posuneme od rozhořčení k přátelství. Pochopíme, že je lepší spolupracovat než se napadat. A začneme nejen vytvářet novou ústavu pro Skotsko v nové unii, ale také pracovat na reálných ústavních změnách,“ prohlásil Brown.

„Namísto neustálých hovorů o pravomocích regionálního parlamentu bychom se měli zaměřit na to, abychom díky němu zlepšili život lidí ve Skotsku,“ dodal bývalý ministerský předseda.

Současný premiér David Cameron plánuje posílit autonomii i v ostatních částech Spojeného království - Anglii, Walesu a Severním Irsku. Samostatně by si v nich měli rozhodovat o daních, rozpočtech i sociální politice.

Proti skotské samostatnosti hlasovalo 55,3 procenta skotských voličů a pro 44,7 procenta. Účast v referendu dosáhla 84,6 procenta. Vítězství si separatisté připsali jen ve městech Dundee a Glasgow a v okrscích North Lanarkshire a West Dunbartonshire.

Výsledek referenda o nezávislosti Skotska | Foto: Michal Jindra

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme