Skotové nesou brexit těžce. Většina z nich si přeje v unii zůstat

Všechny volební okrsky ve Skotsku se vyslovily pro setrvání Velké Británie v Evropské unii. Referendum přesto dopadlo ve prospěch brexitu a většina Skotů z tohoto výsledku pochopitelně nemá radost. Skotská národní strana už zvažuje nový pokus o nezávislost země. S prohrou se mezitím snaží smířit i obyvatelé Edinburghu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Skotové budou hlasovat spíše pro pokračování členství v Evropské unii | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Zklamání, šok, zdrcující rozhodnutí, smutný den pro Skotsko – tak vnímají obyvatelé Edinburghu výsledky britského referenda.

Ze všech skotských volebních obvodů právě tam hlasovalo pro setrvání v Evropské unii nejvíc lidí, téměř tři čtvrtiny voličů. Mnozí z nich teď jen těžko hledají slova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skotové nesou brexit těžce. Situaci v Edinburghu sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Viktor Daněk

„Nechápu, jak by brexit mohl komukoliv prospět – Británii, Skotsku ani Evropě,“ kroutí hlavou počítačový inženýr Raymond.

Jediným řešením je podle něj vyhlášení skotské nezávislosti a návrat do Evropské unie. Další vypjatou kampaň už ale absolvovat nechce:

„V posledních letech si Skotsko prošlo tolika volbami, že jsem z toho už upřímně řečeno trochu unavený. Myslím, že teď už nemá smysl nikam spěchat, měli bychom se zastavit a chvíli přemýšlet.“

Druhé referendum o skotské nezávislosti je na stole, reagovala na brexit Sturgeonová

Číst článek

Podobný názor má i důchodce Michael, který se bojí především o padající britskou libru. „Doufám, že Skotsko se stane nezávislou zemí a do Evropské unie se vrátí. Myslím, že lidé sice už mají dost referend, chce to chvíli čas, ale myslím, že bychom teď měli být nezávislí. Chtěli jsme zůstat v unii,“ dodává.

"Bojím se, co bude"

Volební účast ve Skotsku dosáhla na vysokých 67 procent. Skotští zastánci setrvání v unii si ale slibovali mnohem větší zájem. Skotského referenda o nezávislosti se před dvěma lety zúčastnilo 85 procent voličů. Někteří z těch, kdo ve čtvrtek o unii nehlasovali, teď litují.

„Musím se přiznat, že jsem volit nebyla, nedokázala jsem se rozhodnout, ale teď si říkám, že jsem měla hlasovat pro setrvání v unii. Zrovna jsem to sledovala v televizi. Jsem úplně v šoku,“ svěřuje se Christie.

Vůbec si prý nedokáže představit, co všechno pro ni může brexit znamenat. Slova těžko hledá i pětadvacetiletá Lorran, která pracuje v reklamní agentuře.

„Jsem zklamaná a je mi smutno. Moje spolubydlící je Češka, hodně jsme o tom spolu mluvily. Včera jsme si ještě nedokázaly představit, že se to stane, a vidíte, stalo se. Bojím se, co bude. Libra se už propadla. Je to děsivé,“ říká se slzami v očích mladá žena.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme