Skotská opozice kritizuje vládu v kauze propuštěného libyjského teroristy
Po porážce menšinové skotské vlády v edinburském parlamentě se opozice spojila své síly a odsoudila vládní rozhodnutí propustit libyjského občana al Mikrahího. Ten si odsluhoval doživotní trest za podíl na leteckém atentátu nad Lockerbie v roce 1988. Britská vláda je obviněna, že o této aféře neříká pravdu.
Kontroverze se také týká otázky, do jaké míry jsou poškozeny britsko-americké vztahy.
Premiér Gordon Brown je pod tlakem doma i v zahraničí poté, co bylo potrzeno, že libyjským vyjednavačům bylo soukromě řečeno, že Brown si nepřeje, aby al Mikrahí zemřel ve vězení.
Menšinová vláda skotských nacionalistů utrpěla porážku v hlasování v edinburském parlamentu. Kauzu sleduje spolupracovník Českého rozhlasu v Británii Milanem Kocourkem.
Britské ministerstvo zahraničí je podle listu Daily Mail obviněno z porušení pevného slibu poskytnutého před deseti lety Američanům i OSN, podle něhož měl al Mikrahí zůstat za mříženi ve Skotsku.
Británie a Spojené státy ve společném dopise pro OSN napsaném před zahájením soudu konstatovaly, že bude-li obžalovaný shledán vinným, odsedí si trest ve Spojeném království. Ve Spojených státech podle listu Daily Mail také panuje rozhořčení nad tím, že Obamova vláda dostala zprávu o rozhodnutí, že al Mikrahí bude propuštěn, jen deset minut před jeho zveřejněním.
Přečtěte si také:
Gordon Brown kritizoval způsob, jakým v Libyi přijali propuštěného atentátníka
Skotsko propustilo odsouzeného za útok na americké letadlo u města Lockerbie
Příbuzní obětí útoků IRA obnovují žádost o finanční náhrady od Libye
Američané protestují proti propuštění libyjského teroristy
Skotsko propustilo odsouzeného za útok na americké letadlo u města Lockerbie
Spojené státy nechtějí, aby skotská vláda pustila na svobodu libyjského atentátníka
Strůjce atentátu z Lockerbie bude zřejmě propuštěn
Libye a USA obnovují spolupráci