Skotská premiérka Sturgeonová chce jednat s EU o ochraně zájmů své země

Ta Británie, od níž se Skotsko v referendu před dvěma lety rozhodlo neodtrhnout, už po brexitu neexistuje, řekla dnes v pořadu stanice BBC skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Prohlásila také, že jejím úkolem nyní bude udělat vše pro ochranu skotských zájmů a v jednáních s Evropskou unií se pokusit zabránit tomu, aby bylo Skotsko proti vůli svých občanů vyřazeno z evropského bloku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sturgeonová v Bruselu prohlásila, že členství v Evropské unii je v nejlepším zájmu Skotska | Zdroj: Reuters

Britové ve čtvrtečním referendu rozhodli o tom, že chtějí vystoupit z Evropské unie. Ačkoli celkově se pro brexit vyslovilo 52 procent voličů, ve Skotsku naopak 62 procent lidí hlasovalo pro setrvání v Unii.

Sturgeonová poté prohlásila, že i vzhledem k těmto výsledkům bude Skotsko usilovat o vypsání druhého referenda o nezávislosti.

„Mým úkolem jako premiérky nyní bude pracovat na co nejlepší ochraně skotských zájmů a na tom, jak zabránit tomu, abychom byli proti naší vůli vyřazeni z EU se všemi ničivými a bolestnými dopady, které to budou provázet,“ řekla Sturgeonová v televizním diskusním pořadu Andrewa Marra.

Surgeonová nejnověji naznačila, že by se skotský parlament mohl pokusit případně zablokovat vystoupení Spojeného království z Unie.

Se zástupci bruselských institucí se chce sejít už během následujících dní.

Nezávislost Skotska by nyní podpořilo 59 procent jeho obyvatel, píše skotský list

Číst článek

Z průzkumu, který si zadal Sunday Post, vyšlo, že 59 procent dotazovaných obyvatel Skotska podporuje nezávislost na Londýně. To je mnohem víc než 45 procent hlasujících, kteří tuto myšlenku podpořili v referendu o osamostatnění Skotska v roce 2014.

Mezitím pokračuje podepisování petice za vypsání druhého referenda o brexitu. Podepsalo ji už přes tři miliony Britů.

Kvůli brexitu by mohly v podzimních volbách posílit euroskeptické strany

Číst článek

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme