Skotsku zákon o minimální ceně alkoholu nepomohl. Kdo chce, najde si způsob, jak se dál opíjet

Skotský boj proti alkoholismu začal prvního května letošního roku. Tamní vláda si od nastavení minimální ceny alkoholu slibovala, že se tím omezí nadměrné pití. Podle místních barmanů se toho ale příliš nezměnilo, lidé pijí dále. „Pokud mají ten alkohol rádi, tak si za něj zaplatí,“ říká Michal, který občas pracuje i jako barman.

Inveraray Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Likér, alkohol, sklenice (ilustrační foto)

Ve Skotsku jako první na světě stanovili minimální cenu alkoholu. | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Venku je ještě světlo. V baru v přístavním městečku Inveraray už to jede - vodky, gin, pivo a samozřejmě whisky. Za barem je Michal a tak se ptám: Projevilo se nějak zavedení minimální ceny alkoholu. Pijí lidé méně?

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Skotsku mají jako první zákonem stanovenou minimální cenu alkoholu

„Ne. Tak, jak si tady lidé stěžují na všechno nové, co se zavede, tak si stěžovali i na toto, ale už si bohužel zvykli. Pokud mají ten alkohol rádi, tak si za něj zaplatí,“ odpovídá Michal.

S tím souhlasí i sedmdesátník Sheeran, který občas zaskakuje za nálevním pultem. Zavedením minimální ceny podle něj pití nepřestalo. Zdražení se sice dotklo těch nejlevnějším lihovin, přesto se prý dá z levného cideru nebo vína stále docela dobře opít.

Jak Sheeran říká Radiožurnálu, když někdo chce, způsob si vždycky najde. Jeden rozdíl tady ale přeci jen je.

Světová zdravotnická organizace chce brzdit Čechy v pití alkoholu, v Evropě jsou na špičce statistik

Číst článek

„Ve Skotsku mají barmani větší slovo. Pokud jim zákazník přebere, řeknou mu dost. A tady ten zákazník poslechne a s pokorou odejde, protože potom je zavolána policie a tady se té policie bojí více než v Česku,“ vysvětluje Michal, který pracoval v Británii jako číšník řadu let a i teď se občas za barový pult postaví.

Po zavedení minimální ceny alkoholu ve Skotsku zůstaly ceny v restauracích a hospodách víceméně stejné. Zdražil se především levný alkohol v supermarketech. Například cena nejlevnější lahve Tesco vodky stoupla v přepočtu z 250 na 370 Kč.

Ve Skotsku se prodá na osobu o 20 procent více alkoholu než v Anglii. V roce 2015 tam zemřelo na bezprostřední následky konzumace alkoholu 1265 lidí.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme