Skotské referendum přitahuje i separatisty z jiných evropských zemí

Dnešní referendum o nezávislosti Skotska a Velké Británii přitahuje i řadu stoupenců nezávislosti z jiných evropských zemí a regionů. Z Katalánska se tam dokonce vypravily zvláštní spoje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina. Muž v Doněcku drží plakát s nápisem „Skotsko, jdi kupředu“

Ukrajina. Muž v Doněcku drží plakát s nápisem „Skotsko, jdi kupředu“ | Zdroj: Reuters

„Skotové mají luxus demokratického rozhodování o vlastním osudu, který my v Katalánsku postrádáme. Také po něm toužíme. Bojujeme za naši nezávislost bez použití násilí, čistě demokratickými prostředky, manifestacemi a podobně, centrální španělská vláda nám však víc nedovolí,“ poznamenal katalánský student Adriu.

Toho – obklopeného skupinou přátel – zastavil zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek v Edinburghu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skotském referendu mluvili zpravodaj ČRo Jiří Hošek, student žijící v Glasgow Daniel Řezníček a politický geograf Bořivoj Hnízdo

Lidé z Barcelony a okolí jsou podle Hoška nepřehlédnutelní, jsou zabalení v národní vlajce nebo mají alespoň šálu v katalánských barvách, pokřikují na sebe nebo postávají u volebních místností. „Turistiku za nezávislostí“ však nepraktikují jen oni.

„Viděl jsem tu baskické vlajky, lidi z Galície a dokonce zastánce separatismu na italské Sardínii, o jejichž existenci jsem dodnes netušil. Takže je to takové: Separatisté všech zemí, spojte se,“ parafrázoval Hošek proletářské heslo.

Zájem o skotské referendum zatím odpovídá očekávání. K volbám se zaregistrovalo 97 procent oprávněných voličů. Z toho lze vyvozovat, že volební účast by se mohla blížit nebo možná překročí 80 procent.

Dění ve Skotsku s dělením Československa moc paralel nemá, shodli se Pithart a Kňažko

Číst článek

Jisté kontroverze budí nepřesnosti, které se objevily ohledně registrace mladých voličů.

„Skotské referendum je specifické v tom, že v něm mohou hlasovat občané Skotska nebo občané členských zemí Evropské unie potažmo Britského společenství, kteří tu žijí, kterým je teprve 16 a 17 let. A ukázalo se na některých místech, že se do volebního registru dostaly třeba tříleté děti nebo se tam dostalo mnohem víc teenagerů, než kolik jich v určitých volebních okrscích vlastně žije,“ popsal Hošek.

Napětí je znatelné, všichni si uvědomují, co je v sázce, jakou hodnotu může mít každičký hlas.

„Když vyhraje opačný tábor, nevím, kam se podějí všechny ty pozitivní emoce. Pro mě to bude, jako když člověku zabouchnou dveře před nosem,“ uvedla dáma, která si přeje nezávislý stát.

Skotské vlajky vlály spolu s katalánskými i během utkání Ligy mistrů v Barceloně, které se konalo večer před skotským referendem | Foto: Reuters

Oba tábory se však zároveň ujišťují, že budou respektovat výsledek, ať už bude sebetěsnější, což asi bude.

Volební místnosti se uzavřou dnes ve 23 hodin SEČ. Na evropské poměry je netypické, že by se neměly zveřejňovat takzvané exit-polly, tedy výsledky průzkumů hlasování před volebními místnostmi.

Skotové v referendu rozhodují o případném odtržení od Spojeného království

Číst článek

Spolehlivější informace o výsledku hlasování tak budou známé zřejmě až v pátek ráno. Výsledky z dvou největších skotských měst Glasgowa a Edinbughu by podle odhadu mohly být sečtené v sedm hodin.

Řada lidí bude na výsledky čekat v hospodách a pubech, které budou mít otevřeno non-stop. S tím jsou spojené i obavy z možných násilností, vysocí představitelé skotské policie však postupem času zmírnili prvotní rétoriku, podle níž by mělo hrozit nějaké krveprolití.

Co se volebních místností týká, zatím musela policie zasahovat na dvou místech – zatkla ženu, která zaútočila na členku volební komise a také muže, který byl zřejmě opilý.

Skotsko | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme