Skotové se nevzdávají naděje na nové referendum o nezávislosti. Záležet ale bude na Londýnu

Skotsko už podniká první kroky k tomu, aby mohlo vypsat nové referendum o nezávislosti na Británii, která odešla z Evropské unie proti vůli Skotů. V Bruselu to v pondělí prohlásila skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, Podle ní se bude vláda v Edinburghu snažit vypsat hlasování v souladu se zákony a bez ohledu na očekávaný nesouhlas Londýna.

Edinburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová | Zdroj: Reuters

Šéfka skotských nacionalistů už v lednu požádala britského premiéra Borise Johnsona, aby umožnil vypsat všelidové hlasování o odtržení Skotska od Spojeného království. Johnson však požadavek odmítl.

‚Chtěl bych Skotsko v unii.‘ Brexit vyvolal další vlnu podpory referenda o skotské nezávislosti

Číst článek

Sturgeonová poté naznačila, že by se mohla pokusit najít jiný způsob, jak v souladu s britským právem plebiscit uspořádat.

„Podnikáme ve Skotsku kroky, které jsou nutné k zajištění toho, aby referendum bylo legální a legitimní a jeho výsledky mohly být akceptovány jak doma, tak v zahraničí,“ řekla skotská politička v projevu v sídle bruselského think-tanku European Policy Centre (EPC).

Připustila však zároveň, že by referendum mělo být vypsáno na základě dohody s britskou vládou, která s ním musí vyslovit souhlas.

Skotové o možnosti odtržení od Británie hlasovali už v roce 2014. Tehdy se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království a 45 procent bylo proti.

Johnsonův jazykový diktát. Vláda upravila britským úředníkům slovník, mají třeba omezit slovo ‚brexit‘

Číst článek

V souvislosti s odchodem Británie z EU, s nímž většina Skotů nesouhlasila, však v průzkumech začali mírně převažovat zastánci skotské samostatnosti.

Sturgeonová v pondělí rovněž uvedla, že vidí problém v Johnsonově snaze vzdálit se při vyjednávání o budoucích vztazích Británie s EU od unijních standardů v řadě oblastí.

Skotsko chce podle ní zachovat na evropský blok co nejtěsnější vazby a v případné rezignaci na dosavadní pravidla vidí velký problém.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme