Whisky v ohrožení kvůli tvrdému brexitu? Skotský ministr žádá Londýn o ochranu místních produktů

Skotský ministr zemědělství Fergus Ewing se v případě tvrdého brexitu obává ztráty ochrany typických produktů jako whisky nebo lososů. Evropská unie (EU) využívá chráněné označení původu, britská vláda je připravená vytvořit jeho obdobu a očekává, že sedmadvacítka to bude respektovat.

Edinburgh / Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Whisky (ilsutrační foto) | Zdroj: Fotobanka PxHere (CC0 Public Domain)

Skotské „ikonické“ produkty jako jsou lososi, Bonchesterský sýr, Shetlandská přírodní vlna, či světoznámá Whisky jsou podle ministra zemědělství v ohrožení.

V dopise nové britské ministryni životního prostředí a zemědělství Therese Villiersové se ohradil proti přístupu britské vlády, který podle něj vytváří nejistotu.

‚Zintenzivníme plánování.‘ Británie navýšila rozpočet na brexit bez dohody o dvě miliardy liber

Číst článek

Farmáři jsou podle něj v tuto chvíli vydaní na milost Evropské unii, která chráněné označení může dál respektovat nebo ne. 

„Nestačí jen doufat a věřit, že Evropská unie neodebere tato zeměpisná označení ze svého registru, zejména pokud my nebudeme v našem systému od prvního dne chránit jejich (států EU) produkty,“ citovala Ewinga BBC.

„Žádám vás, abyste dělala víc, abyste se pokusila v probíhajících jednáních zajistit vzájemné uznání,“ uvedl dále ministr.

Mluvčí Villersové nicméně tvrdí, že nové britské ochranné schéma bude funkční a ostrovní potraviny se budou po brexitu prodávat víc než kdy dřív, „až Velká Británie opustí EU 31. října“.

Celkem se podle BBC má jednat o 15 produktů.

, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme