Skotsko by v případě získání nezávislosti zakázalo jaderné zbraně

Nezávislé Skotsko by zbytku Velké Británie nedovolilo ponechat na svém území jaderné zbraně. Řekl to první skotský ministr a nejhlasitější bojovník za nezávislost Alex Salmond. Pro ozbrojené síly Spojeného království by to znamenalo obrovský problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První skotský ministr Alex Salmond (vlevo) a britský premiér David Cameron podepisují dohodu o referendu o nezávislosti Skotska. | Zdroj: Reuters

Britské ponorky nesoucí jaderné balistické rakety Trident operují ze skotské základny Faslane. Že by tam mohly zůstat i poté, co si případně Skotové za dva roky odhlasují nezávislost, je podle Alexe Salmonda vyloučené.

Salmondova Skotská národní strana těsně odsouhlasila, že nový státní útvar bude usilovat o členství v NATO, ale současně zakáže jaderné zbraně.

„Pokud se v tomto smyslu vyjádří většina Skotů, stane se zákaz nukleárních zbraní i součástí nové ústavy," navrhuje Salmond.

Zároveň vyloučil, že by si zbytek Británie mohl od nezávislého Skotska kus území pronajmout. Přesun jaderného programu Trident ze základny Faslane by podle britských médií přišel až na 25 miliard liber.

Jiří Hošek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme