Hlavním tématem skotských voleb bude nezávislost. Vstoupí do nich i nová strana expremiéra Salmonda

Hlavním tématem čtvrtečních voleb do zemského parlamentu je ve Skotsku nezávislost. Pokud politické strany usilující o odtržení od Spojeného království získají většinu, pokusí se znovu vyvolat referendum. Vítězství separatistů je podle průzkumů velmi pravděpodobné. I proto, že do politického boje doslova před pár týdny vstoupila nová strana, kterou vede bývalý skotský premiér Alex Salmond.

Edinburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do politického boje doslova před pár týdny vstoupila nová strana, kterou vede bývalý skotský premiér Alex Salmond (na snímku) | Zdroj: Reuters

„Pro budoucí skotský parlament bude klíčové to, aby požadavek nezávislosti zněl jedním hlasem. Jako hlas celého národa. A to nejen ve Westminsteru, ale i na mezinárodní scéně. Názor světové veřejnosti je součástí procesu vedoucího k nezávislosti. Skotsko má mnoho přátel, v Evropě i ve světě,“ šestašedesátiletý Alex Salmond stojí v čele nové strany nazvané Alba, což je starý galský název pro dnešní Skotsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý skotský premiér Alex Salmond bude v květnových volbách znovu usilovat o nezávislost Skotska. Více si poslechněte v reportáži Jaromíra Marka

Prosazení jeho nezávislosti je hlavním cílem strany, která do volebního klání vstoupila až na konci letošního března. 

„Konání referenda o nezávislosti nezáleží na Borisu Johnsonovi, ale na lidech, který ve Skotsku žijí. Na skotském národě. Pokud si přeje rozhodnout o svém osudu, nikdo mu v tom nemůže bránit,“ říká někdejší šéf skotských nacionalistů.

Oproti jejich dnešnímu vedení je mnohem radikálnější. Zatímco Skotská národní strana chce referendu v roce 2023, až bude definitivně po pandemii a skotští Zelení až v roce 2026, podle strany Alba není na co čekat. 

„Pokud strany, které reprezentují snahu o nezávislost, získají ve skotském parlamentu rozhodující většinu, chceme zahájit jednání s Londýnem okamžitě. Hned první týden po volbách. A pokud se bude Westminster kroutit, obrátíme se na mezinárodní soudy,“ dodal Salmond.

Sedm let staré referendum

Alex Salmond vedl v roce 2014 kampaň za nezávislost Skotska, lidé se ale v referendu vyslovili pro setrvání ve Spojeném království. Teď chce referendum znovu. Situace se, podle něj, výrazně změnila.

Skotsko bude brzy zpět. Brexit se odehrál proti naší vůli, vzkázala Evropě Sturgeonová

Číst článek

„Tvrzení, že se referendum odehrávalo nedávno, neplatí. S brexitem se vše změnilo. A když se podíváte například na velkopáteční dohodu, zjistíte, že referendum o nezávislosti Severního Irska se může konat každých sedm let. A kolik roků uplynulo od skotského referenda? O můj bože, sedm!“ říká.

Alex Salmond stál opakovaně v čele Skotské národní strany, v letech 2007 až 2014 byl předsedou skotské vlády. Později čelil i obviněním ze sexuálního obtěžování. V poslední době byl nařčen i z prosazování ruských zájmů. Už několik let má v anglické verzi ruské státní televizi Russsia Today vlastní pořad.

„Pořad vyrábí nezávislá produkční společnost a RT jej dodává na klíč. Za dobu, co program vytvářím, jsem ani jednou nedostal byť doporučení, co a jak mám říkat. Moje názory jsou zcela svobodné,“ hájí se bývalý skotský premiér a lídr nové politické strany Alex Salmond.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme