Skotská vláda chce do Vánoc požádat o referendum o nezávislosti. Mohlo by se konat už v roce 2020

Skotská nezávislost na Velké Británii je údajně na dosah ruky. Prohlásila to skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Žádost o vypsání nového referenda o nezávislosti prý do Londýna pošle ještě letos. Jak britská vláda odpoví, závisí i na výsledku prosincových předčasných voleb. Sturgeonovou v sobotu čeká první vystoupení před příznivci samostatnosti od roku 2014.

Skotsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová | Zdroj: Reuters

Sturgeonová si připravuje půdu před parlamentními volbami, které se uskuteční 12 prosince. Středobodem kampaně je právě nezávislost. Takto předsedkyně skotských nacionalistů mluvila při kampani v ulicích Edinburghu:

‚Ochráníme naše místo v Evropě.‘ Skotská premiérka chce nové referendum o nezávislosti

Číst článek

„Žádost o referendum doručíme do Downing street ještě před Vánoci, ať už tam bude sedět kdokoli. Pro Skotsko je životně důležité, aby nad svou budoucností převzalo kontrolu. Dosud ji diktoval premiér Boris Johnson. A to bude jedním z velkých témat blížících se voleb.“

Lidé už podle Sturgeonové mají plné zuby britské vlády, která se potýká s brexitem. Skotsko většinově hlasovalo pro setrvání v unii a to je jedním z argumentů první ministryně.

O skotské nezávislosti se hlasovalo už v roce 2014. Referendum vyhlásil tehdejší konzervativní premiér David Cameron. Zastánci unie zvítězili – svazek s Anglií, Walesem a Severním Irskem podpořilo 55 procent Skotů.

Většina stran plány na nezávislost Skotska odmítá. Předseda Labouristů Jeremy Corbyn referendum nepovažuje za nezbytné ani za žádoucí. Proti stojí i Liberální demokraté. Naopak zástupci Skotských Zelených v sobotu v Glasgow vystoupí po boku Sturgeonové.

Poslední průzkum si nechal zpracovat nedělník Sunday Times začátkem října - tedy ještě před vyhlášením předčasných voleb. Nezávislost v něm podpořilo 46 procent dotázaných, 7 procent není rozhodnuto. Drtivá většina průzkumů z posledních let pro samostatnost Skotska nevypadá příliš optimisticky.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme