Skotsko brzy bude nezávislou zemí, věří premiérka Sturgeonová před blížícím se brexitem

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová naznačila, že bude usilovat o další referendum o nezávislosti Skotska. Záležet podle ní bude na finální podobě brexitu. Sturgeonová v pořadu televize CNN vyjádřila přesvědčení, že většina Skotů by v případném referendu hlasovala pro nezávislost své země, která je součástí Spojeného království.

Edinburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová | Zdroj: Reuters

„Nechci teď uvádět konkrétní časové rozpětí, ale myslím si, že v brzké budoucnosti bude Skotsko nezávislou zemí usilující o členství v EU a NATO,“ citoval prohlášení předsedkyně Skotské národní strany server The Scotsman.

Lidé potřebují oddech, tvrdí skotská premiérka. Proto chce řešit referendum až v závěru brexitu

Číst článek

Její přesvědčení souvisí se současnou situací okolo brexitu. Většina Skotů totiž hlasovala pro setrvání Spojeného království v Evropské unii. „Demokratický deficit, jemuž Skotsko jakožto součást království čelí, nepochybně nutí lidi promýšlet otázku nezávislosti znovu,“ řekla Sturgeonová.

Podle ní by rozhodnutí odchodu ze Spojeného království znamenal pro Skotsko možnost zachovat své místo v Evropě a rozhodovat tak o směřování země nezávisle na Londýnu.

„Teď se předně zajímáme o brexit. Svůj názor na načasování příštího referenda o nezávislosti vyjádřím v příštích týdnech, až uvidíme jak proces brexitu dopadne,“ uvedla premiérka.  

Termín ústavního hlasování o vypsání referenda byl v poslední době předmětem intenzivní debaty uvnitř nejsilnější skotské strany. Někteří údajně požadují plebiscit už tento rok, jiní prosazují opatrnější postup, píše The Scotsman.

Referendum o nezávislosti Skotska se konalo v roce 2014, 55 % voličů se v něm vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království, hlasování se zúčastnilo 85 % oprávněných voličů. Skotsko je součástí Velké Británie od roku 1707, má však svůj nezávislý politický systém, právo či vzdělávací systém.

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme