Skotsko propustilo odsouzeného za útok na americké letadlo u města Lockerbie

Skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill podle očekávání rozhodl o propuštění Libyjce, který byl jediným odsouzeným za jednadvacet let starý bombový útok na americké dopravní letadlo u města Lockerbie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie propustila Libyjce, který byl odsouzen za tetroristický útok u Lockerbie | Zdroj: ČTK

Atentát si vyžádal 270 mrtvých. Libyjec odsouzený v roce 2001 na doživotí požádal o milost ze zdravotních důvodů, je totiž smrtelně nemocný.

Šéf skotské justice odmítl, že by za jeho rozhodnutím byly politické nebo ekonomické úvahy. Jde prý o záležitost soucitu, protože libyjský vězeň umírá.

"Libye nám předložila žádost o transfer vězněného Abd al-Báseta Mikrahího, muže usvědčeného skotskou justicí z těch zločinů. Žádosti jsme vyhověli a rozhodli se propustit vězně ze soucitných důvodů, protože trpí rakovinou prostaty v konečném stadiu," uvedl MacAskill.

Spojené státy už nicméně vyjádřily lítost nad osvobozením bývalého agenta libyjské tajné služby Mikrahího, který je údajně na cestě do Libye.

Propuštění kritizují i pozůstalí. Někteří však připouštějí, že Mikrahího podíl nebyl nikdy jednoznačně prokázán.

Přečtěte si také:
Spojené státy nechtějí, aby skotská vláda pustila na svobodu libyjského atentátníka
Strůjce atentátu z Lockerbie bude zřejmě propuštěn
Libye a USA obnovují spolupráci

Karel Prokeš, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme