Čas na další referendum? Strany podporující skotskou nezávislost mají po volbách v parlamentu většinu

Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel v místním parlamentu, což jim dává prostor k prosazení dalšího referenda o odtržení od zbytku Spojeného království. Volby už počtvrté za sebou vyhrála Skotská národní strana (SNP), jejíž šéfka a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová označila toto vítězství za historické, byť strana sama většinu nezískala.

Edinburgh (Aktualizováno: 22:34 8. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Skotské národní strany a skotská premiérka Nicola Sturgeonová

Předsedkyně Skotské národní strany a skotská premiérka Nicola Sturgeonová | Foto: RUSSELL CHEYNE | Zdroj: Reuters

Sturgeonová také potvrdila, že je odhodlána referendum prosadit, a to i přes odpor britského premiéra Borise Johnsona.

SNP ve volbách získala 64 ze 129 křesel. K většině v podobě 65 parlamentních křesel tak straně jeden hlas chybí. Osm křesel si však zajistili skotští Zelení, kteří jsou rovněž pro nezávislost Skotska na Spojeném království. Johnsonovi konzervativci skončili se 31 křesly na druhém místě.

Francouzští rybáři hrozí blokováním přístavu na Jersey. Británie k ostrovu vyslala dvě vojenské lodě

Číst článek

Sturgeonová prohlásila, že by bylo absurdní, kdyby se jakýkoliv politik v Londýně snažil referendum o nezávislosti zablokovat. „Jedinými lidmi, kteří mohou rozhodnout o budoucnosti Skotska, jsou Skotové,“ uvedla. Pro snahu o zablokování referenda podle ní neexistuje žádné demokratické odůvodnění.

Skotsko by se ale podle Johnsona teď mělo soustředit na zotavení z pandemie, a nikoli na snahy o získání nezávislosti. Domnívám se, že referendum je v současném kontextu nezodpovědné a bezohledné, řekl britský premiér listu The Daily Telegraph. Sturgeonová už dříve uvedla, že hodlá referendum uskutečnit až po skončení pandemie.

SNP v roce 2011 získala ve skotském parlamentu většinu a tehdejší premiér David Cameron pak umožnil uspořádat referendum. V roce 2014 se v něm ale 55 procent voličů vyslovilo proti odtržení od Spojeného království.

Separatistické tendence ve Skotsku nicméně později podpořil odchod Británie z Evropské unie, který většina Skotů v brexitovém referendu odmítla. Svou roli nyní sehrávají rovněž antipatie Skotů vůči Johnsonově konzervativní vládě a jejich spokojenost s tím, jak vláda premiérky Sturgeonové zvládá koronavirovou krizi, poznamenala agentura Reuters.

UK (Scotland) election:

Final result (seats)

SNP-G/EFA: 64 (+1)
CON-ECR: 31
LAB-S&D: 22 (-2)
SGP-G/EFA: 8 (+2)
LDEM-RE: 4 (-1)

+/- vs 2016

Majority = 65 seats

Live blog: europeelects.eu/2021/05/07/liv…

#SP21

21:44 – 08. 05. 2021

66 283

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme