Skotský výrobce sladkostí odstranil z loga symbol lva. Nacionalisté vyzývají k bojkotu

Boj o nezávislost Skotska na Británii se přenesl i do potravinářského průmyslu. Někteří skotští nacionalisté vyzvali k bojkotu tamního slavného výrobce cukrovinek, firmy Tunnock's. Společnost se totiž rozhodla ze svého loga vypustit obrázek lva, což je jeden z tradičních skotských symbolů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sušenky, pečení, sladké (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Tradiční výrobce sušenek, tyčinek, čokolád a dalších sladkostí patří mezi nejznámější skotské firmy.

Teď se společnost rozhodla přejmenovat svoje slavné čajové cukrovinky s čokoládovou polevou, které například nacházejí lidé na postelích ve většině ubytovacích zařízení ve Skotsku, na „britské“ a nikoli „skotské“.

Pro reklamní kampaň, která je k vidění hlavně v Anglii, pak firma ze svého loga vypustila lva ve skoku, což je jeden ze skotských národních symbolů.

Firma argumentuje snahou zvýšit prodej, ovšem věc má i další rozměr. Dvaaosmdesátiletý Boyd Tunnock, vnuk zakladatele společnosti a její současný majitel a ředitel, je dlouholetým odpůrcem skotské nezávislosti. Před skotským referendem se s několika dalšími podnikateli velmi angažoval v kampani „Better Together“, zaměřené proti odtržení Skotska od Velké Británie.

Krok se sušenkami vyvolal negativní reakce u skotských nacionalistů, kteří vyzvali k bojkotu této značky.

Podle reakcí na sociálních sítích je ohlas poměrně značný. Tunnock senior je nazýván třeba zrádcem Skotska, a to je ještě jeden z mírnějších výrazů. Na facebookové stránce, která už od skotského referenda vyzývá k bojkotu společností, které „zastrašovaly Skotsko“, teď hraje firma Tunnock’s prim.

Najde se však také hodně lidí, kteří nabádají ke klidu, nebo kteří naopak vyzývají k demonstrativnímu nákupu výrobků Tunnock’s, aby firma nebyla škodná.

Skotsko | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme