Skotští sportovci by měli startovat pod skotskou vlajkou, říkají tamní nacionalisté

Skotští nacionalisté si myslí, že skotští sportovci by na příští olympiádě v Riu de Janeiru neměli reprezentovat Velkou Británii, ale Skotsko. S nápadem přišel současný první skotský ministr Alex Salmond, který usiluje o referendum o nezávislosti na Velké Británii v roce 2014.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

LOH Londýn 2012 | Foto: ČTK

Alex Salmond své krajany dokonce vyzval, aby při fandění na olympiádě v Londýně povzbuzovali skotské sportovce výrazem „Scolympians“, tedy Skolympionici.

Londýnský starosta Boris Johnson si ale myslí, že letošní hry zatím přinesly opak. Ukázaly úžasnou národní jednotu a zbrzdily skotské nacionalistické tendence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další zápis do Olympijského deníku udělal zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek

Salmondův plán se s kladnými ohlasy nesetkává ani u samotných sportovců.

Třeba legendární dráhový cyklista skotského původu Chris Hoy o sobě prohlašuje, že je sice pyšný Skot, ale zároveň stejně pyšný Brit. Chris Hoy v současnosti trénuje v anglickém Manchesteru a říká, že v samotném Skotsku tak dobré podmínky nemá.

Námitky proti závodění za Velkou Británii nikdy neměl ani slavný skotský tenista Andy Murray.

Podle zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu v Londýně Jiřího Hoška však spojení Angličanů, Skotů a Velšanů není ve všech disciplínách tak mírumilovné.

„Atletika a tenis jsou vyloženě britské sporty. Britové také postavili fotbalové národní týmy a dali si přitom velmi záležet, aby zastoupení jednotlivých národností bylo co nejpestřejší, ale byly znát problémy, že fanoušci mají problém identifikovat se s tímto výběrem,“ domnívá se Jiří Hošek.

Národnostní napětí kvůli sportu panuje ve Španělsku.

Španělé ještě před pár dny měli jen tři medaile. Katalánci a Baskové zdůrazňovali, že dva cenné kovy získala právě katalánská plavkyně a jednu baskická vodní slalomářka.

Katalánský házenkář Alex Fabregas navíc na Twitter napsal, že když se hraje španělská hymna, necítí vůbec nic. Fabregasovi kvůli tomu někdo dokonce vyhrožoval smrtí.

Jiří Hošek, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme