Expert: Jed použitý proti Skripalovi pochází z laboratoře, která je součástí státního programu

Nervová látka použitá při nedávném útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Anglii může pocházet jedině ze státní laboratoře. V rozhovoru s tiskovou agenturou DPA to řekl německý chemik a toxikolog Ralf Trapp. Schopné vyrobit Novičok jsou podle něj kromě ruských laboratoří také zařízení, která s takovými látkami pracovaly v zájmu ochrany, poznamenal expert a poukázal i na příslušné odborné texty z bývalého Československa a Íránu.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie i nadále střeží přístup k domu Sergeje Skripala v Salisbury.

Policie i nadále střeží přístup k domu Sergeje Skripala v Salisbury. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

„Jsem si jistý, že jed pochází z laboratoře, která je součástí státního programu a má s takovými látkami zkušenosti," řekl Trapp německé agentuře.

Skripal byl otráven Novičokem. Nemůžeme ale prokázat, že pocházel z Ruska, oznámili britští experti

Číst článek

Vyloučil přitom, že by látka mohla vzniknout v laboratořích teroristů nebo zločineckých gangů. „Vyžaduje to určitý stupeň zkušenosti v zacházení s těmito látkami a znalost chemie, která je s tím spojena," upozornil chemik.

V úvahu podle něj připadají například laboratoře, které se vývojem takových látek zabývaly, jako jsou státní zařízení v Sovětském svazu a později v Rusku.

Schopné vyrobit Novičok jsou však podle Trappa také zařízení, která s takovými látkami pracovala za účelem ochrany.

„Publikováno to bylo například z bývalého Československa a z Íránu," řekl německý expert.

Ruský velvyslanec o Novičoku na českém území: Neobviňujeme vás, pouze konstatujeme fakta

Číst článek

Mezi takové laboratoře však podle něj patří i výzkumné zařízení v britském Porton Downu, které nervově paralytickou látku použitou v březnu proti Skripalovi zkoumalo.

Podle Trappa nešlo o první útok Novičokem. Počátkem 90. let byl takto otráven jeden bankéř, když bylo látkou napuštěno telefonní sluchátko, řekl nezávislý poradce, který pracuje mimo jiné pro Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Londýn z útoku na Skripala viní Moskvu a za člověka v pozadí považuje přímo ruského prezidenta Vladimira Putina. Vědci v Porton Downu ale ruský původ bojové látky neprokázali.

Moskva obvinění odmítá a poukazuje na to, že látka by mohla pocházet z řady zemí, mimo jiné ze samotné Británie nebo také České republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme